Wednesday, November 13th, 2019

Zar Adam – Luke Rhinehart

Kasım 21, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Konusu itibariyle ilginç, saatler boyunca oynanacak bir oyunun parçası olabilme ihtimali ile yine en çok tartışma yaratan kitaplar listesinde üst sıralardadır. Fakat tanıtım amaçlı düşülen notlar kitap için uygun tasvir özelliği taşımadığını düşünüyorum. Öyle mizansen, komik bir kitap değildir.

Kitabın ütopik bir yaklaşımla yazıldığı kesin. Kaldı ki hayatını ve hayatına dâhil olanları anlamlandırmaya çalıştığın zarlarla yaşayabilmek, yaşamak zorunda hissetmek çok sağlıklı bir düşünce olmasa gerek. ( En popüler adıyla takıntılı.) Sonuçta bu kitap insan iradesini tamamen yok sayıyor. Alıştığımız değerleri onaylamıyor olması kabul edilebilir olmasa da bazı noktalarda bahsedilen kişilerin normal olmadıklarını biliyor olmanız farklı bir bakış acısı yükleyebilmenize yardımcı oluyor. Ama bunun için az da olsa kitaba anlayışlı bir düşünceyle eşlik etmeye devam etmeli kişi. Aksi takdirde itirazlarınızla sıktığınız karakterimiz Luke ile anlaşmak mümkün değil. Daha yolun çok başında bu kitap sevgisiz anılmak üzere kitaplığınızda beklemek zorunda kalabilir.

Sosyal ahlak ve ilkelerine ters düşen maddelerin tamamı özenle sıralanmış bu kitapta. Öyle ağır başlı hanım insan profili çizmese de ben yazarın bazı noktaları özellikle zorlayarak yazmasını farklı bakış açısının daha çok konuşulması amaçlı olduğuna inanıyorum. Gerek Türkiye de gerek Dünya listelerinde onca olumsuz eleştiriye rağmen en çok sahip olunanlardan olmasını buna bağlıyorum. Fakat atılan zarla tecavüzü, cinayeti, intiharı ve tanrısallaşmayı zaten hep olan ve çoktan kararına almış olduğu düşüncelerini simgeleştirerek işini kolaylaştırdığı fikrindeyim. İnsan doyumsuzluğuna güzel örnek.

“Zar Adam – Luke Rhinehart” için 2 cevap

  1. decantee dedi ki:

    Öyle bir anlatmışsınız ki merak ettim hiç tarzım değildir ama.

  2. Tüy Kalem dedi ki:

    Aslında bu kitabın ikinci serisi de mevcut. Henüz onu okumadım ama geniş bir vakitte biraz sabır göstererek okumak gerekiyor. Bazı noktalarda fenalık geçiriyor insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir