Sunday, January 20th, 2019

Yüzüklerin Efendisi – Tolkien

Muhtemelen birçoğunuz çoktan okudunuz, kitaplığınıza kattınız ve filmlerini izlediniz. İlgi yoğunluğundan uzak durduğum, yeter bu kadar dinlenmek kararımdan sonra bende bu seriyi tek cilt kitapta toplanmış özel basımından okudum. Üçü bir arada “Yüzüklerin Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü”

Bu kitabın ilgi bakımından oldukça şanslı olması ve tesadüflerle gelişen sohbetlerde mutlaka okunmalı ısrarları haliyle bende beklenti ve çok keyifle okunacak hükmü belirmesine sebep oldu. Sevmedim diyemem ama ifade edemediğim tam olmayan bir şey kaldı bu kitaptan bende. Yeni bitmiş olmasından belki de arada kalmak ve biraz zaman geçince keyfi daha farklı olacak ama öyle bahsettikleri gibi yangında ilk kurtarılacak hissi vermedi ne yazık ki. Filmleri kitaptan farklı değerlendirmek gerekiyor biliyorum ama kitapla çok uyumlu söylemleri onları da meraklaştırıyor. Okurken kafamda canlanan karakterler perdeye yansıyan siluetler olduğu için belki de bana verdiği duygu tam olamamıştır. Çünkü okurken tasvirlerde mekânlar, kişiler, renkler sizin zihninizde hayat buluyor. Oysa fragmanları olan bu kitap bende paket program almışım hissi uyandırdı. Kişiler benim kurguladığım değil kurgulanmışlar üzerinden devam etti. Yine de başarısız gibi algılanmasın. Kurgu, dil, olaylar karakterler çok başarılı. Bitirmeden bırakma isteği doğmuyor ve en çok ya da bana göre Sam kendini sevdiriyor.

Klasikleştiği ve bundan sonra da birçok kişinin kütüphanesinde hayat bulacağı konusunda birçoğumuz aynı fikirleri paylaşıyoruzdur. Kesinlikle her zaman ilgi görecekler arasında olacaktır. Kendim de bu konuda tecrübelendiğim için mutluyum. Fakat benim kendimde yaptığım bir yanlışta bu kitapları tek cilt altında toplamış özel basımı almakla oldu. Çünkü birbirinden ayrı bu üç kitap, üç kapak ve üç başlangıç anlamına geliyor. Tek cilt olanı daha ekonomik olsun diye tercih etmiştim. Ama okumada sorun oluyor, istediğiniz gibi her yere taşıyamıyorsunuz ve kitapları da kendi içinde ikiye böldüğü için altı kitaptan mı oluşuyor yanılgısına düşürüyor. Ayrıca tel ciltlik özel basım kapağı kitap elinizde olduğu sürece rezil hale geliyor. Üzerinde emanet gibi durduğumdan çıkarın da okuyun derim.

Yüzüklerin efendisi yolculuğum 5 Martta başlamıştı ve ancak sona erdi. Konusunu hala okumaya meraklılar için kendime saklıyorum. Kitap bitti ama filmleri beni bekliyor. Nedense ikisini ayrı düşünemiyorum. Algım her iki farklı durumu birbiri ile örtüştürüp duruyor. Bakarsınız “efendiler gördüklerim ve okuduklarım arasında ki bağ” başlıklı başka yazı ile yeniden gündemimize taşırız. Filmler izlensin de. Kitap kitaplığımda…

“Yüzüklerin Efendisi – Tolkien” için 3 cevap

 1. Hakan dedi ki:

  🙂 keşke filmini izlemeseydim de ilk kitabını okusaydım dediğim bir seri… kitaplığımda da yok bu yüzden. 🙂

 2. Vildan dedi ki:

  Kitap, Tolkien nin butun maharetini ortaya koydugu yer. Film ve kitap ayri degerlendirilmeli .. Filmler konsantre edilmis sekilde veriliyor..Kitabın dili biraz agir gelebilir.Tolkien bu kitap ve film cevirilerinde bile her dilin özü ile cevrilmesini istemis filmde de ole .. Eski Türkçe tanimlama ve betimlemelerle gibi.. Betimlemeler de yogun oldugundan biraz daha uzuuun anlatimlar var..Ama kitabı kesinlikle filmle kıyaslanmamalı , ayrı ayrı degerlendirmeli .. once kitap sonra film olsaydi diyenlerdenim .. ama 3 lemeleri kacar kere izledim artik ben bile hatirlamiyorum 🙂

 3. Tüy Kalem dedi ki:

  Hakan ben de uzun süre bekledim kitap için ama filmlere gitmek istemiştim kısmet olmamıştı. Yine de oku bence kitabı.

  Vildan’cım en kısa sürede üçlemeleri izlemeyi planlıyorum. Kitabı ekrana dökmek hele de bu tarzlar için kolay değildir mutlaka, ekrana not veremem ama merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir