Friday, February 3rd, 2023

Yeşil Peri Gecesi – Ayfer Tunç

ve iki günlük okuma maratonumu büyük bir keyifle yeni bir Ayfer Tunç kitabını tamamladığımı belirterek sizinleyim. Acelesiz, keyifle tane tane okudum. Çok klişe bir hikâyeden dolu dolu kocaman bir anlatım çıkarmış Ayfer Tunç. Etkilendim.

Ayfer Tunç isim olarak bildiğim ama kitaplarına yönelmek konusunda manasız bir şekilde geç kaldığım yazarlardan biri olduğu için her kitabı bittiğinde aynı hüznü yaşıyorum içimde. Kızgınlığım doğuyor ve neden daha önce okumadığıma içerliyorum. Ama bu yıl bitmeden bütün külliyatını tamamlamayı planlıyorum. Çünkü Yeşil Peri Gecesi konusu gereği çok güzel olması dışında aslında Tunç’un Kapak Kızı kitabının devamı niteliğindeymiş. Bu bilgiden bihaber olduğum için doğrudan Yeşil Peri Gecesi’ni okudum. Hemen belirtmeliyim ki kitapta boşluklar öncesinde illa Kapak Kızı’nı okusaydım diyeceğim eksiklikler hissetmedim. Elimde kitabı gören bir arkadaşım söyledi öncesinin de olduğunu.  Bu ay bitmeden ilk kitaba okumayı planlıyorum. Haydi kitapla devam edelim.

Kitabın ve tüm olayları ağzından dinlediğimiz kahramanımızın adı Şebnem’miş. Miş diyorum çünkü kitapta karakterimizin adı hiç geçmiyor. Bu bilgiyi Kapak Kızı okuyanlardan aldım. Kitap boyunca adını bile bilmediğim ama bir şekilde ruhunda sarmalandığım kadının adını duyunca bi an yabancılık hissettim. Şebnem, Pınar, Zeynep herhangi biri olmasını istemedim sanırım hiç bilmediğim çok tanıdık bir hisle kalsın istedim galiba. Neyse Şebnem’in hikayesini anlatıyor bu kitap. Öyle ki çok güzel bir kadının çocuğu Şebnem. Güzel kadının ve bir zamanlar çok yakışıklı bir babanın tek çocuğu. Sonrası bambaşka. Kendi hep güzel tercihleri başka. Babasının kazası, annesinin gidişi, et beni, saçlarının kısacık kesilmesi, Ali, Gün, Kubi, Phoenix, Osman, ayakkabıya bırakılan tebeşir izi, Teoman, Uluçmüdür ve güpgüzel cümlelere eklenmiş şiirler…  Şebnem’in görmedim duymadım bilmiyorum diyenlere kendini anlatma hikayesi. Gerçekten büyük bir keyifle okudum ve en sevdiklerim arasına gönül rahatlığıyla ekleyebileceğim kitaplardan. Deneyin bence seversiniz.

Kitap kitaplığımda…

“Yeşil Peri Gecesi – Ayfer Tunç” için 2 cevap

  1. […] Yeşil Peri Gecesi – Ayfer Tunç […]

  2. Melike dedi ki:

    Daha önce elimde olan ama okuma fırsatım olmayan bir kitaptı. Kitapların arasından bulmaya çalışıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir