Friday, December 14th, 2018

Yavaş Sakin Gayet İyiyim

Temmuz 7, 2010 by  
Filed under Şah-Mat, Son Eklenenler

Sıcaktan mıdır nedir herkese bir haller oldu. Böyle bir erimişlik, yumuşaklık, sinir sinir sakinim ben tavırları, konuşurken kanı arabasının arkasında kalma modu… Sonra siz bu hallerden bu yavaşlıktan bu sakinimlerden sıkılma kıvamına gerilerek gelip; daha hızlı, daha seri olma çabasına başlamak zorunda kalırsınız ki bu sefer höst yerine yumuşatılmışıyla kendinize getirilirsiniz. “Yavaş, sakin” … Herkes de mi bu ruh hali olur? Herkes mi bu kadar sakin olur? Hayır, insanı kendisi ile çelişkiye düşürür bu ortam. Çekindim yeminle bir an bile olsa utanarak diyorum bir an bile olsa acabada kaldım. Ama anladım ki bu yazın popüler kıvamı bu. Korkulacak bir şey yok. Her yeniliği kucaklayamadığım için endişe ettiğime karar verdim. Ee geçen yaz da panik atak krizleri vardı. Kiminle oturup konuşsanız doktorunun koyduğu panik atak teşhisinden bahsediyordu. Genci, yaşlısı, ergeni, ergeni bitmiş ama o kıvamla az daha takılayım ruhuna sahip çıkan o aralarda ki herkesi kapsıyordu.  Panik ataklılar arasında son dereceli neşemle göze gelip panik ataklara tutulma korkusu yaşamıştım yemin ederim. O yılın bedduası İsmail’den sonra panik ataklara gelesin idi. Neyse ki şöhretinin büyüsüne kapılmadan şükür halime tavırlarımla geçti sezon olarak hayatımdan. Hatırlıyorum ondan önce de stres altımdayım dönemi vardı. Geriye doğru gittiğimizde her yıla bir ruh hali bulabilmişiz.  Zaten dünde direk isim yerine sosyal medya demek istiyorum daha afili oluyormuş öyle dediler, sosyal medyada da bu konuşmanın büyük bir kısmının özetini geçtim. Ya düne kadar panikli ataklı stresli gerginli günler geçiriyorduk da birden bire bu sakin ruh hali pek yadırganacak türden değil mi? Yavaş ve sakinim ben zaten. Ama askerim öldüğü için, bir evladını verdiği topraklara yeniden bir evladını gönderen ana için, google amcayla yaşadığım iletişim için,  ilişme yasak baskısı için, her gün sebepsiz şiddet görenler için, çocuklar için ve daha bir çok madde için de sakin olamıyorum.  Aman eksik olsun o sakinlik ben bildiğim gibi gayet iyiyim…

“Yavaş Sakin Gayet İyiyim” için 7 cevap

 1. serdarben dedi ki:

  Sakin olmak lazım deyip seni kızdırmak istemem de, farkettiğim bir şey şu; dünyadaki dertler sen onları farketmesen bile varlar.

 2. Tüy Kalem dedi ki:

  keşke olmasa diyemem nasılsa hep olacaklar

 3. yasemin dedi ki:

  Hayatımın her döneminde sıkça duyduğum bir kelime “bi sakin olsan çocuk, sakin olsana kızım, kadın bi sakinleş” hitabet değişti ama uyarı hep aynı. Allah için çok denedim kendi kendime denemeler bile yaptım. Başardımmı, ne gezer dakika bile dayanamadım sakin olmaya. E baktım ben sakinken benim yerime dellenecek biri yok, uyurgezer gibi yaşamanında bi alemi yok dedim. Birde sakin sakinleri bana “sakin ol” uyarısından mahrum etmemek gerek. Ben dellenmezsem, sen dellenmezsen onların sakinliğini kim görecek:)

 4. Tüy Kalem dedi ki:

  Yasemin : )))

  Çok güzel özetlemişsin. Çok beğendim.

 5. Vildan dedi ki:

  Sakin! Sakın! Sakın gereksiz SAKİN olma! derim ben yinede 🙂 Gundelik yasamda insanlar bazen incir cekirdegini doldurmayacak seylere stres yapip ortaligi velvelereye verebilyor ama bu ne tarafdan baktigina bağlı tabi. Sana gerilim olan digerine gereksiz gelebilir.Yasadigimiz toplumda insan kendi penceresinden bakarken stresin nedeni,baskasi da ayni pencereden baktigin da ayni refleksi verdiginde tepemiz atabiliyor. Gereksiz sakin olma durumlari UMURSAMAZ olmadığı durumda kendimize uygulanmali bence. Çevremizdeki sorunlara (daha bize degmese de) sakin olamıyorsak bence daha şiddetli sakin olmayalim!. Ama karşımızdakinin sırf kendi egosunu tatmin icin, komplekslerine destek vermek için çıkan bir telaş ve velvere varsa ah! işte siniri alınmış vaziyette COOL olmali bence 🙂

 6. Vildan dedi ki:

  ** düzelti : “Yasadigimiz toplumda insan kendi penceresinden bakarken stresin nedeni,baskasi da ayni pencereden baktigin da ayni refleksi verdiginde… tepemiz haklı olarak atabiliyor”

 7. Tüy Kalem dedi ki:

  Ben başlamışım sizler tamamlamışsınız aslında. Çok güzel bir özetleme olmuş Vildan. Yani ben de bazen ne olmalıyı mı karıştırıyorum her insan gibi. Zamanın içinde kaldıkça kimbilir göreceklerimiz neler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir