Friday, December 4th, 2020

Yaşamak – Yu Hua

Şubat 15, 2017 by  
Filed under Kütüphanem, Son Eklenenler, Yabancı Kitaplar

Uzak doğu edebiyatını ve bu kategorinin dilimize çevrilmiş tüm kitaplarını okuma isteğiyle sarmaladığım kitaplardan bir oldu Yaşamak.  Henüz çok derinlemesine bir arşiv edinemediğim halde sadece bilindik birkaç yazarın okuduğum kitabı bile beni bu dünyanın meraklısı haline getirmeyi başardı. Mutlaka dili kurgusu çok başarılı kitaplar olduğu kadar okumayı erteleyebileceğim kitaplarda olacaktır ama şimdilik seviyorum bu dünyanın yazarlarıyla tanışmayı.

Yaşamak kitabı kurgu bakımından sizi yüreğinizden yakalayabilecek kitaplardan. Duygusal anlamda sizi etkilemesine rağmen bir çırpıda kolayca okunabilir durulukta aynı zamanda.  Kitabın başkahramanı Fugui adındaki yaşlı adamımızdır. Tarlasını sahip olduğu tek öküzüyle sürerken bir gezgine denk gelir ve ona hayatını anlatır. Varlıklı bir ailenin zengin oğlu iken kumarda her şeyini kaybeder ve sonra sıradan bir çiftçi olarak anılmaya başlar.  Bütün hikaye de aslında bundan sonra başlar.  Çünkü varlıktan yokluğa geçiş tüm aileyi etkiler. Kendisi dışında etrafında ki kimse bu durumu kabul edilmez kötü bir olay olarak ifade etmez ve Fugui’ye destek olur. Mesela karısı Jiazhen’in sabrı ayrı bir tartışılma konusu olabilir. Birçok üzücü olay yaşar Fugui ve sevdiklerini bir bir kaybeder. En çok oğlunu kaybettiğinde içim cız etti.  Youging’i okurken onun o enerjisi okula koşmaları gözümde öyle tatlı canlanmış ki kıyamadım. Açıkçası oradan dünyaca ünlü bir atlet hikayesi bekliyordum ki olmadı.

Kitap gerçekten sıkılmadan okuyabileceğiniz güzellikte. Azıcıkta yüreğinize hüzün bırakıyor. Fugui ile kendimi kıyasladığım da asla onun yaşadıklarını tecrübe etmek istemediğimi bilerek ekledim kitaplığıma. Para değil o mutlaka bir şekilde kazanılır ama özellikle evlat acısı kimse yaşamasın dilerim.

Keyifle okumanızı dilerim.

“Yaşamak – Yu Hua” için bir cevap

  1. […] Yaşamak – Yua Hua […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir