Sunday, April 11th, 2021

Vadideki Zambak – Balzac

Ocak 4, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Adını duyduğum ama çok değerli dostum Ruki’nin bana bir kaç kitapla birlikte vermesi ile okuma fırsatını yakaladığım kitaplardan.

Konusu itibariyle zaman zaman sizi kimi desteklemeniz gerektiği konusunda sorguya çekse de gönül hep aynı şeyi seçiyor. Sevgiyi; ya da olmasını dilediği kuvvetli sevgiyi.  Bu sevgi ki kişilerin istem dışı kendilerini içinde buldukları bir duygu yoğunluğu olarak ifade edilse bile ben bir insanın diğerini ilk gördüğün de sevip sevmemeye karar vereceğine inananlardanım. Cümlelerim özetleyici gibi gelse de kitap size der ki;

Aile baskısı altında büyüyen Felix hatta tam adıyla Felix de Vandessene ailesinin de katıldığı bir baloya eşlik eder ve orada Kontes Henriette yine tam adıyla Kontes Henriette de Mortsauf tanışır ve onun güzelliğinden çok etkilenir. Uzunca süre ona odaklı yaşar ve yine hiç ummadığı bir anda onunla karşılaşıp tanışırlar. Sık sık bir araya gelmeye başlarlar. Kontes kocasından, onu sevmediğinden, çirkinliğinden bahsederden Felix kendi ailesini paylaşır ve birbirlerine aşık olan iki insan olurlar. Felix günün birinde mevki sahibi olmak için başka ülkelere gider ve Kontesle mektuplaşmaya devam ederler. Birbirlerine son derece bağlı ama birbirlerini uzaktan seven insanlardır. Ve yine bir gün Kontes Felix’in başka birine aşık olduğunu öğrenir ve hastalanır. Felix aşkı tattığını sandığı süreci doldurup geri geldiğinde Kontesi hasta yatağında bulur ve ona bıraktığı mektubu alır. Kontes ölmüş Felix ise hep onu sevmiş biri olarak hayatına devam eder.

Kitap aynen yukarıda ki paragrafı anlatır size. Biri yasaklı yani evli diğeri bekar ama birbirine aşık iki insandır anlatılan. İşin bu kısmı sizi üzmüyor değil. Birini ölesiye çok sevecek ama başka birine bağlı kalmaya kendini mahkum ederek yaşamaya devam edeceksin. İmkansızı okumak canını yakmayacaklar için çok başarılı. Okuyun derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir