Friday, May 27th, 2022

Tutsak Güneş – Ayşe Kulin

Tutsak GüneşBu kitap distopik görünümlü okunmaya başladığı andan itibaren ise çok tanıdık gelmesiyle dikkat çekiyor. Dünü bugünü yarını yani şimdi ki ülkemim dününe bugüne yarınına göndermelerle sarılı. Kurgu bakımından çok tanıdık gelmesi bir yana Ayşe Kulin’in sade dili kitaba bir artı ekliyor.

Kitabın başkahramanı Yuna. Güneşin dahi görünmediği bir ülkede bilim adamı olarak ülkesine hizmet ederek yaşıyor. Fakat burada hayat sanıldığı gibi kolay değil. Zaman değişmiş alışkanlıklar yaşama stili farklılaşmış. Kadının kendi var değeri yok. Öyle ki sağlıklı çok çocuk doğurabilirseniz ülkeniz size plaket hediye ediyor. Bu ülkede de kadınlar kocalarından dayak yiyebiliyor ve birçoğunu üremek üzerine eğitmeye çalışıyorlar.   Arabalar uçabiliyor ve şehirlerarası yolculuğunuz bile sayılabiliyor. Görüntülü konuşmalar yapabiliyor, valizlerinizi bir tuşla değişebilen elbiselerle doldurabiliyorsunuz. Saçlarınız kapatılmak zorunda ve sosyal sınıflarınıza göre taktığınız atkının rengi belirlenmiş durumda. Tüm bu sınırlamalar içinde Yuna fark edemediklerini fark edip içinde yaşadığı dünyayı değiştirmeye çalışmasını okuyorsunuz.

Tutsak Güneş kesinlikle devamı gelecek bir kitap. Zaten kitabın son sayfalarından konunun devamının geleceğini anlıyorsunuz. Ben keyifle okudum ve kitap kitaplığımda ki yerini aldı. Devamı gelene kadar şimdilik bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir