Thursday, June 30th, 2022

Tıkanma – Chuck Palahnıuk

Şubat 24, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Özetine bakıp seçtiklerinizden biri olmaz Chuck’un kitapları. Arka kapak kitabının özeti değil, kendince anlattığı baş kaldırının küçük bir yansımasıdır. Kitap masamda dursun, isteyen de şöyle birkaç sayfasına göz atsın derseniz de dili bakımından konusu ne ki anlamsızlığında garip sorular aldırabilecek türden. Zira Chuck küfür etmek konusunda çok cömert davranmış bu kitabında.

Chuck özlü sözleri ve başkaldırışıyla eleştirdiği sosyal düzeni çok iyi ifade edenlerden. Okurken mesaj kaygısı bulmuyorsunuz, daha çok karşımda hararetli hararetli konuşan, sinirlendiğini hemen belli eden, istediğini istediği gibi söyleyen ve söylemlerinden dikkat çeken, çekinilen, kolay arkadaşlık edilmeyen tiplerden hissini alıyorsunuz. En azından ben öyle düşünüyorum. Farklı oluşundan sinema da kitapları çok çabuk yer buluyor beklide. Tıkanma’da sinemaya aktarılmış ama ben henüz izlemedim.

Victor Mancinit, Chuck kaleminden doğmuş, seks bağımlısı,  boğulma numarasıyla Alzheimer hastası annesine bakan ve yeni kahramanlar bularak kendinden daha çok başkalarını kahraman ilan eden adamız. Uçak tuvaletlerinde diş fırçalamak, lens değiştirmek dışında kaç santimlik alan ihtiyacı olduğunuzu Victor’la duyuran Chuck anlatışında ki başarı ile iğrenç cümlelerinden bile tiksinmeden bir çırpıda okunup giden bir kitap olarak “Tıkanma”yı sunuyor. Dövüş Kulübü, Gösteri Peygamberi ve Görünmez Canavarlar kitaplarına kıyasla biraz zayıf kalsa bile tarzını sevenler için yüksek puan hak eder bu kitap. Kendi adıma bu adamı seviyorum ve bir solukta okuduğum başarılı bir kitap olmuş diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir