Thursday, June 30th, 2022

The Secret (Sır) – Rhonda Byrne

Ekim 8, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Orijinal ismini mi yazayım yoksa Türkçe adını mı karar veremeyerek beni ikilime düşüren bu kitap son zamanlarda bir çok kişi tarafından okunanlar arasında. Ben küçük bir kelebeğim, ömrümün her dakikasını planlayarak geçirir, kelebekten çıkıp ağustos böceği de karınca da olabilirim düşüncesini destekleyenler için ideal seçimdir. Popülerliğini  yitirmiş olsa da su sıralar, hala konusu itibariyle tartışılan, olası konuşmalara “The Secret” der ki diye aramıza katılanlardandır. Destekleyenler olduğu gibi hiç katılmayanları da vardır. Sanırım birde benim gibi hayal kırıklığına uğrayanlar.

Açıkçası şunu şöyle yapmalısın, bu şu şekilde çok farklı olur , takma kafana tokadan başka bir şey cümlelerini pekiştiren bir kitap gibi geldi. İçinde yazdıklarının hiç birisi için gerçekten öyle olmalı diyemedim. Daha çok bir çoğumuzun bildiği yaşama stillerimize göre seçeneklendirdiğimiz yaşamın tek tip olma varsayımına dayanıyor. İyi düşünce temiz toplum gibi. Kaldı ki bu mümkün değil. Hani atalarımızın nerede kime ne zaman söylediği hiç bilinmeyen sözlerinden biri derki “bir şeyi kırk kere söylersen olur” düşüncesini çok bulabileceğiniz bir kitap. The secret bunu biraz daha değiştirmiş ve demiş ki “Olumlu ya da olumsuz hangi düşüncenize odaklanırsanız onu kendinize çekmiş olursanız ve o gerçek olur” biz bunu biliyoruz. (Atalarımızdan) Birde güzel ülkemin bir çok güzel insanı zaten çalışmayı sevmiyor. Gamsız, dertsiz, ezilmeden oturduğu yerden başarı sağlayacak işler peşinde koşuşturuyor. Zaten bir türlü harekete geçemiyoruz birde bu kitaba bağlanacaklara ne diyeyim…

Çekim yasasını anlatan “The Secret” beni sarmadı.  Ama hiç okunmaz da değil.

“The Secret (Sır) – Rhonda Byrne” için 3 cevap

  1. mehbup dedi ki:

    ”Olumlu ya da olumsuz hangi düşüncenize odaklanırsanız onu kendinize çekmiş olursanız ve o gerçek olur” evet biz bunu biliyoruz ve gerçek payı var.. Kitap ilginç gibi geldi..

  2. Yalçın dedi ki:

    Bende okurken aynı sizin gibi hissetmiştim. Ama empati yoluyla iyiyi ve kötüyü çağırmayı mantıklı buldum. Sizde onu desteklemişsiniz zaten. Ama genel olarak çok sıkıcı.

  3. Tüy Kalem dedi ki:

    Belki de çok konuşulduğu için, çok övüldüğü için beklentim daha fazlaydı. O bakımdan biraz hayal kırıklığı oldu bu kitap için. Ama hem mehbup hem de size katılıyorum. İyi düşünelim iyi olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir