Saturday, May 28th, 2022

Tatil İzleri

Eylül 3, 2013 by  
Filed under O ve Z nin Hikayesi, Son Eklenenler

sahilİçinde tatil geçen detaylar genellikle keyiflidir. İnsanı iyileştiren ve kısa bir süre için bile olsa aklındakilerini gerçekten geride ya da istediğiniz bir yerde bırakma şansı verdiğinden de lezzeti hep hatırlatıcı şekildedir. Tatiller gerçekten tatil gibi geçtiğinde ise her şey daha başkadır.

Keyifliyim.

Çünkü şu aşağıda sergilediğim mekanın ve Çıralı’nın tadını çıkardım.

 

 

Mekandan bir kaç fotoğrafla başlayayım.

Konaklama 1

 

Burası bungalov evlerle çevrili şirin bir yer. Aslında tam görünümünü fotoğrafladığımızı sanıyordum ama fotoğraflamamışım.

Konaklama 2

 

Bahçesinden bir kare.

Konaklama 3

Konaklama 4

 

 Bu olmamış portakal. Aslında tam olarak olmamış demeyebiliriz. Çünkü Yeşim’cim bunu dilimledi ve tadına baktık. Limonla portakal arasında insanı hiç rahatsız etmeyecek lezzette. Şu haliyle bile şahsen ben çok sevdim. Bu arada bungalov evlerinin tamamının önünde portakal ağaçlarımız mevcut.

 

Her güzel şey gibi sayılı günlerin tadına vararak eğlenceli, sohbetli, gülümseyen, arada uykulu, yorgunluğu hissederek, sabah güneşini kaçırmamaya özen göstererek geçirdim. Aslında geçirdik demeliyim çünkü az önce sıraladığım küçük detayları anlamlı kılan bir şekilde hayatımdan geçen değer verdiğim isimlerin eşliğinde hafızam da güzel detaylar kilitli kaldı.  Grup tadında eğlenceli vakitlerimiz oldu. Mesela sabahın kör bir vaktinde Caretta caretta’ları görmeye gitmek gibi.

 caretta 1

 

Bu gördüğünüz şey geçtiğimiz aylarda karaya çıkan Ceratta’nın bırakmış olduğu yumurtaların olduğu yer. Bunlardan sayıca oldukça fazla ve çoğunluğu gönüllü olduğu söylenen kişiler tarafından koruma altına alınıyor. Üzerlerinde ne zaman bırakıldığına dair bilgiler var. Yumurtaların 45 – 60 gün arasında olgunlaşma dönemini tamamladığı söyleniyor. Her biri çeşitli zamanlarda bırakılmış. Süresini tamamlayıp dışarı çıkmış Ceratta’lar var ise o kafesin üzerinde duran kâğıda bu bilgilerde ekleniyor. Hem dolu hem boş hem de doğmak üzere olan Ceratta görme şansını Ağustos ve Eylül ayında Çıralı sahilinde yakalayabilirsiniz.  Biz de çok erken saatlerde bu anı yakalayabilmek için harekete geçtik, doğrudan olmasa da dolaylı olarak sürece eşlik edebildik.caretta 2

 Carettalar yumurtadan sabaha karşı 2 ile 6 arasında yumurtadan çıkarlarmış. Bulunduklar yer denize çok yakın sayılmaz. Aslında ben onları yaklaşık avuç içi büyüklüğünde bekliyordum. Ama o kadar minik ki yanlışlıkla ayağınızın altında ezip fark etmeyebilirsiniz bile. Fotoğraflarda biraz büyük gelebilir ama ortalama baş parmağı kadar bile olmayabilir.Yumurtadan çıktıktan sonra sahili kendi başlarına geçip denize kavuşmaları çok önemliymiş. Çünkü o kat etmeye çalıştıkları mesafede kaslarını çalıştırıyor ve güçleniyorlarmış. Eğer denize doğrudan bırakılırsalar yaşama şansları sporlarını yapamadıkları için çok azalıyormuş. Bu benim Carretta’lar hakkında öğrendiğim bir şey daha oldu. Üstelik yerli halktan iki görevli (ki ben sadece iki tanesini gördüm) bir şekilde denize ulaşamamış, yumurtadan geç çıktığı için kızgın güneşte kavrulacak Carettaları nemli  taşlarla dolu kaplara toplayarak ölmelerini engellemeye çalışıyorlar. Daha sonra gece yarısı tekrar sahile bırakıp belli bir mesafeyi tek başlarına aldıktan sonra denize kavuşmalarını sağlıyorlar.

caretta 3

Bu resimdeki Caretta tesadüfen Mert’in bulduğu Caretta. Sabah yüzmesinden dönüyorduk yolda rastladık.  🙂  Sonra da gönüllü amcamıza teslim

ettik.

caretta 4

Daha önce paylaşmıştım bu yıl tatil haberi son dakika beni telaşlandırma sürecini hızlıca geçerek ortaya çıkmış, İlker’e yani eşime tatile gitmeme kararımızı sık sık hatırlatarak ciddiliğini ölçmeye çalışarak şaşkınlık kısmını hızlıca geri sayım yapıp üç beş eşya ile yolculuğa hazır hale gelmiştim. (yalan değil bende şaştım kendime)  Ama asıl sürpriz bundan sonra geldi.  Sevdiğim ailemizde hatırı sayılır arkadaşlarımızla tatil planlamış meğer. Çok eğlendim, çok keyiflendik. Bence herkes aynı enerji de güzel bir tatil çıkardı. Mesela erken saatlerde denizin tadına hep beraber baktık.Sonra tekne turumuz vardı ki bence çok iyiydi. Hatta çocuklar onca derinliğe rağmen onlardan hiç beklemediğim şekilde performans gösterip sudan çıkmadılar.

gencler

 

Alinda – Mert – Alya  tebrikler gençler : )

 

Eğlendiğim, keyiflendiğim süresinden de şeklinden de keyif aldığım güzel bir tatil oldu. Elbet tek başıma değil de bize eşlik eden Faruk Bey, Yeşimcim, Gizemcim, Atilla Bey ( çocuklarla çok ilgilendiniz ve Mert biraz da sizin enerjinizle denizde yüzme işinden keyif aldı) Nagehancımla güzelleşti.  Eşime de tabiî ki düşüncesi için çok teşekkürler. Ekip arkadaşlarım dilerim en kısa sürede yeni bir organizasyonla yeni maceralar yaşarız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir