Friday, January 18th, 2019

Taht Oyunları Kralların Çarpışması – George R. R. Martin

Kralların Carpısması

kralların carpısması 2

 

İlk kitapla başlayan tanışmamız serinin devamında ki diğer kitaplarla devam ediyor…

Seri leziz, çabuk okunur olma özelliğini korumasıyla birlikte hala giriş bölümündeymişsiniz duygusunu vermeye devam edebiliyor. Olaylarda akış sıralaması ve birbirinden farklı birkaç kralımız olması bakımından da entrikaya açık. Herkes rakip herkes istekli herkes güvensiz ve bazıları çok saçma bazıları her gün intikam yeminlerine yeni isimler ekleyerek devam ederken bazıları geçmişin izlerini başka bedenlerde silmeye çalışıyor. Kısaca Krallar Çarpışıyor.

Birçok karakter ilk kitaptan da ötürü sizin için tanıdık biri haline geliyor. Onlara alışmış oluyorsunuz ki bu işinizi hikâyenin anlaşılabilmesi bakımından kolaylaştırıyor. Ama Demir Tahttaki Joffery’in yeri için üç önemli rakip de kendini gösteriyor. Amcaları Stannis ve Renly ayrıca kuzeyde ki kral Robb Stark her biri ayrı ayrı krallıklarını ilan etmiş bulunuyorlar. Rakip çok olunca krallar çarpışıyor.

Okumamış arkadaşları düşünerek devam edersek Stark’ları en zayıf halka olarak görüyorum ama Stark’ların içlerin de favorim Arya. İçinde Arya’nın olduğu tüm bölümleri keyifle okuyorum ve İğne’sine kavuşmasını istiyorum. Ayrıca Bran için de ilerleyen zamanda üçüncü gözüne bağlayarak doğaüstü yetenekli biri olarak karşımıza çıkacak ve korkarım tutmayan ayaklarını uçtuğunu görerek kendisiyle beraberliğimizi devam ettireceğiz.

Barathean’lar kendilerinin olduğuna inandıkları tahtın peşinde Lannister’lar ise sahip oldukları gücü kaybetmemenin derdinde olduğundan şu ana kadar endişe stres daha çok bu iki hanedan arasında geçse de ilk kitapta yazdığımı yenileyerek söylüyorum ki en favorim küçük, sevimsiz, duygusal adam Tyrion.   Bu Tyrion’da okuyucuya ya da bana geçen güzel bir enerjisi var. (Küçük adamım senden çok başarılı işler bekliyorum )

Kitap seri olduğundan okunacak diğer kitaplarda henüz tamamlanmadığından cümleleri şimdilik burada bırakmak çok iyi olacak. Ayrıca kraliçe, Daenerys ki serinin bu kısmında kendisiyle çok buluşmuyorsunuz, Catelyn, Sansa, John, Varys, Shae, tutsağımız Jaima gibi karakterleri kibarca sadece isimlerini anarak geçiştiriyorum. İlerleyen zamanlarda kendileri hakkında bilgi edindikçe sizlerle paylaşacağım efendim : )

Ayrıca dizinin ilk sezondan sonra ikinci sezonu da başladım. İzlemeden önce mutlaka kitapları okumayı tercih ediyorum ki kitapta ki duygu daha önce de söylediğim gibi diziden geçemiyor. Dizinin birçok fanatiği olmasına rağmen kitap yanında başarılı bulmuyorum.

Kralların Çarpışması çoktan kitaplığımda ki yerini aldı. En kısa sürede serinin diğerlerini tamamlamayı planlıyorum ama bir müddet taht oyunlarına ara. Şimdi bir kenarda beklettiğim birkaç kitap okumak biraz yedi krallık hikâyesinden uzaklaşmak istiyorum. Ama seri tamamlandıkça hemen burada sizlerleyim.

Okuduğum kitap sıralaması bu durumda şöyle oldu

 1. Kitap Taht Oyunları
 2. Kralların Çarpışması 1-2

Ayrıca Taht Oyunları hakkında buradan da bilgi alabilirsiniz.

Kitaplar kitaplığımda…

 

 

“Taht Oyunları Kralların Çarpışması – George R. R. Martin” için 3 cevap

 1. mit dedi ki:

  Arkadaşım, nasılsın görüşmeyeli? Yahu senin yazıların niye çıkmıyor takip edilenler listesinde? Bugün aklıma gelip de kasten girmeseydim görmeyecektim yazdıklarını. Aylardır bloguna girmiyorsun sanıyordum ben, iyi mi?. Şimdi seni çıkarıp tekrar ekledim, şu an için görünüyor yeni yazıların. Bakalım ileride ne olacak? Öhöm… Taht Oyunları’na gelirsek, çok merak ettiğim ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığım bir seri kendisi. Senin incelemeni okuyunca merakım biraz daha kabardı, ne yalan söyleyeyim. Önümüzdeki fuarda hunharca saldırabilirim kendisine 🙂 Teşekkürler ve görüşmek üzere…

 2. Tüy Kalem dedi ki:

  Bazılarınız var ki gördüğüme iki kere seviniyorum. Ne iyi etmişsin beni merak etmekle. Bloğu bırakmadım bırakmam mümkün değil ki beni en iyi anlayacaklardansın zaten. Ha eskisi kadar sık yazabiliyor muyum iş güç çocuk derken zor ama mutlaka evet. Kitapların devam ediyor biliyorum. Hala tembelim hala sessizim ama elimde kalbimi küt küt eden güzel parçalarım var. Bakalım sebepsiz bekleyişim güzel paylaşımlara dönecektir elbet. Sonra siz varsınız bu işi başarıyla devam eden kendimin ki gibi seviniyorum yürekten…

  Bir öhem de benden gelsin. Taht oyunları malum herkesin dilindeyken ben bekledim. Bütün seriyi aynı anda temin ettim ki aslında bu bir riskti. Sevmeyebilirdim ama Allahtan başarılı. Okuduğum yere kadar da diziyi izliyorum fazlasını değil ama ambiyans bozulmasın. Okumanı öneririm mutlaka seversin düşüncesindeyim.

 3. […] Taht Oyunları Hakkında buradan  Kralların Çarpışması hakkında da buradan , Kılıçların Fırtınası hakkında da buradan bilgi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir