Tuesday, July 16th, 2019

Taht Oyunları Kılıçların Fırtınası – George R. R. Martin

Kılıçların Fırtınası 1Kılıçların Fırtınası 2

Ve Kılıçların Fırtınası da biter…

Başarılı kurgusu, sade dili ve karakterlerin dilinden okunabilen düşünceler…

Her karakter merak uyandırıyor ve her karakterin ağzından dökülen iç ses gerçekten etkileyici. O yüzden kitaplar bittikçe izlediğim sezon bölümlerinden aynı duygu geçmiyor. Tavsiyem odur ki diziyi kitaplardan önce takip etmeye başladıysanız bile kitaplarla tanışın derim.

Bu bölümde o kadar çok kayıp verdik ki haliyle dengeler bi hayli değişmiş olmalı. Bu seriden sonra araya başka kitaplar almamaya karar verdim çünkü gerçekten gelişmeleri merak ediyorum. Sırasıyla anlatmaya devam edersek Starklardan başlayalım.

Starklar özellikle Ned’in ölümünden sonra bana bir türlü sıcak gelmedi. Arya ve Jon dışında tüm bireylerde iticilik söz konusu. Sansa’nın vazifeşinas tavrı gerçekten yorucu. Catelyn Jaime’yi kızları için serbest bırakması ıyyy yaptırdı bana. Sonrasın da Robb’un aşkı, evliliği, ordusu ve sonunda ölüme gidişinde ki hataları. Hiç olmazsa gerçek bir savaşta ölseydi daha onurlu olurdu. Stark’larda ki yaprak dökümü devam ediyor Catelyn ve Robb’a veda ettik.

Hala favorim Tyrion Lannister. Sevdim ben cüceyi Lannister’lere rağmen ve onunla birlikte geçen her bölümden ayrı keyif alıyorum. Aslında Tywin’in ağzından Tyrion’u daha çok okumayı istiyordum. Cüce olmak dışında babasının oğluna bakışının nefretini daha çok bilmek istiyordum. Duyduğuma göre flashbackler varmış diğer kitapların bazı bölümlerinde belki o zaman daha çok Tyrion bulabiliriz. Ayrıca kadınlar konusunda şansızlığı devam ediyor. Son anda Jaime’nin anlattıklarının boşuna olmadığını biliyorum belli ki ilerleyen bölümlerde TYrion’un ilk eşi Tysha ile tanışacağız. Shae zaten öldü şimdiki karısı Sansa ise dünyadan bi haber…

Brienne Tarth kral katilimizi sağ sağlim bir el kaybıyla baba topraklarına ulaştırdı. Uzun, meşakkatli yolculukları boyunca ilk başlarda başlayan gerginlikleri git gide birbirlerine (koşulların da gerekçesiyle) daha çok bağlanmalarına sebep olduğundan duygusal çekim bekliyordum. (Jaime’nin Cersei’ye olan sadakati de ayrı konu. Kardeşine bu denli sağdık bu denli aşık bir adam.) Fakat didişme ve tam olarak kendilerini anlatmama halleri devam etti. Brienne’nin taraf değiştirmeyeceği ve yeminlerine bağlı biri olduğunu bilmek Jaime’yi yumuşatıp yine de biraz değiştirdi. Yazarımız hiç olmadığı bir yerde Brienne ya da Jaime’yi pat diye öldürmezse (yazarımızın kahramanlarını katletme hızı alıştığımızdan çok hızlı her an sevdiğimiz birine veda etmiş olabiliriz.) eğer ikisiyle ilgili güzel anılar okumak istiyorum. En azından birbirlerini özlesinler istiyorum.

Stark piçi Jon siyahlara ettiği yemin uğruna (ağzı öyle söylüyor kalbini bilemem) Ygritte ile birlikteliğini bile geride bırakıp kara kaleye geri döndü. Ygritte ile ilişkisinden daha çok Ygritte’nin son nefesinde söylediği hiç bir şey bilmiyorsun Jon’da ki bilmediği şeylerin ne olduğunu merak ettim ve hala annesi hakkında net bilgimiz yok ama çeşitli olasılıklar üzerinde fikir yürütüyorum. Bakalım yazarımız Stark piçini nereye ait olarak bitirecek.

Joffery’ yi bu seride zehirleyip öldürdük çok şükür. Kendisi zalimliğiyle son derece itici bir tip olsa da atraksiyon bekliyordum kendisinden. Lannester ensest tohumu olduğunu öğrenmesini diliyordum falan filan… Ama hiç biri olmayacak zira ölmekle kalmamış anasıyla babası cenazesinin başında sevişmişlerdir. Hani o kadar seviliyordur. Tam da burada konu Joffery ile ilgili olduğu için söylüyorum Olenna Tyrell’den bu türden bir hareket bekliyordum. Sansa’ya olan yaklaşımında ötürü bana bi sempatik gelmişti. Bizi Tommen Baratheon’a bıraktı. Bakalım Lannesterlar kayıplarını sindirdikten sonra karşımıza nasıl çıkmış olacak bunu da seriyi okumaya devam ederek öğreneceğim.

Serçeparmak bu seride çok sık karşımızda değildi sanırım onun işi ve Sansa bundan sonra ki süreçte daha çok karşımızda olacak. Planlarını ve sebeplerini öğreneceğiz. Catelyn ötürü Sansa’ya aşık olabileceğini de düşünüyorum ama bakalım göreceğiz.

Daenerys hakkında pek bir şey anlatmıyorum onun rolü arttıkça geçmişteki fikirlerimle birleştirip özet sunarım size.

Kitap tabi ki birçok olaylardan oluşuyor her detaya inmek oldukça zor ama ana başlıklar altında oradan buradan bahsetmeye çalıştım. Ayrıca konusu şu şekilde ilerliyor gibi paylaşım da yapamıyorsunuz çünkü okumak gerekiyor ve her kitap bir sonrakinden öncesi olduğu için aklınızda bir sürü soru kalıyor şaşırıyorsunuz ve biliyorsunuz bir sonra ki adımda az önce okuduğunuz bir isme veda edebiliyorsunuz. Ara vermeden devam etme kararı aldım. Kargaların Ziyafeti ile devam ediyorum. Bakalım neler neler bizi bekliyor.

Kitap kitaplığımda ve okuduğum bölümleri izleme zamanı.

Okuduğum kitap sıralaması bu durumda şöyle oldu

  1. Kitap Taht Oyunları
  2. Kralların Çarpışması 1-2
  3. Kılıçların Fırtınası      1-2

Ayrıca Taht Oyunları Hakkında buradan  Kralların Çarpışması hakkında da buradan bilgi alabilirsiniz.

“Taht Oyunları Kılıçların Fırtınası – George R. R. Martin” için bir cevap

  1. […] buradan  Kralların Çarpışması hakkında da buradan , Kılıçların Fırtınası hakkında da buradan bilgi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir