Friday, January 18th, 2019

Taht Oyunları Kargaların Ziyafeti – George R.R. Martin

Kargaların ziyafeti 1Kargaların Ziyafeti 2

 

Hiç ara vermeden Kılıçların Fırtınasından sonda Kargaların Ziyafeti ile devam ettim. Şu ana kadar çevirisi yapılmış son iki kitaba düşmüş oldum. Seriyi mümkün olduğunca en kısa sürede tamamlamak istiyorum. Sırada Ejderhaların Dansı var ama biraz mola vererek devam edeceğim.

Biliyorum okuyucu sayısından binlerce kez fazla izleyicisi var bu serinin. Onun için okumadan önce birçok detaya zaten ulaşmış oluyorsunuz. Yine de kitapla ilgili anlatacaklarım spoiler içerir bilginiz olsun.

Doğru cümle ile başlamaya çalıştığımdan ve her grup bittiğinde karşılıklı sohbet havasında bunları düşündüm, bunlara ulaşamadım, ne oldu bundan sonra şeklinde sorular sorarak bitiyor olmasından bir sonraki kitap daha çok merak ediliyor. Ama bir yanımla da yazar bu kitabı hakkıyla bitirmiş olsun istiyorum. O kadar çok ana karakter ve ilk başlarda bunu neden anlatmış ne gereği varla başlayan cümleleri bağdaştırdığı sebep sonuç olasılık kavramı var ki sıkılmadan olaylara karışıp gidiyorsunuz. Henüz Ejderhaların Dansı’nı okumadığım halde rahatlıkla söyleyebilirim ki yazarın her soruya çok çabuk cevap verebildiğini düşünmediğimden bu serinin sonu nasıl olursa olsun gerçekten bitirilmesini diliyorum. Umarım bu seri yazar tarafından sonuçlandırılır.

Kitap Lannister kayıplarından sonra ki süreci konu alarak devam ediyor. Cersei , Joffery ve babası Tywin Laannister’i kaybettikten sonra geçmişinde baktırdığı falın etkisini üzerinde daha çok hissetmeye başlayıp Margery kendine rakip görmesiyle işleri biraz daha karıştırıyor. Kimseye güveni kalmadığı gibi süreçleri kendi fikirleri doğrultusunda değerlendirilme çabası, amcası Kevan Lannister’in elliğini istememesi, Jaime ile olan ilişkisinin değişmesi, Tommen ‘ı kaybetme korkusu gibi sebepler onu daha zor biri haline getiriyor. Açıkçası Margery ile Cersei sonunu merak ediyorum.

Margery ile şu ana kadar çok net bir durum yok. Sanırım onun gerçekte ki durumu hakkında ilerleyen bölümlerde bilgi sahibi olabileceğiz.

Jaime… Tyrion olmadığından mı yoksa kral katilimiz de ki değişikliklerden mi bilmiyorum ama daha bi sempatik daha bir şerefli ve onurlu adam olmaya çalışmasından ve Brienne söz konusu olduğunda bir anda başka biri olmasından ötürü sevgimi kazanan adam. Her geçen gün bambaşka biri olmaya daha onurlu olmaya ve geçmişin izlerini silemese de kendini başka biri yapmaya çalışan adam. Dövüş elinin yerine altın el yapılmış eski şövalye. Her gün sol elini güçlendirmeye kılıç eliyle yapabildiği her şeyi sol eliyle yapabilmeye çalışıyor. Cersei karşı eski ilgisi kalmadığı gibi her geçen gün aldatıldığı erkekleri merak edip neyin ne kadar doğru olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

Brienne… Bu seride hiç olmadığı kadar çok okuyoruz. Geçmişini, sonuçlanmamış evlilik hayallerini ve sebeplerini daha çok öğreniyorsunuz. Hala bildiğimiz Brienne fakat zaman zaman iç sesi ona Jaime hatırlatıyor ve özlediğini biliyoruz. En son onu darağacında bıraktık. Öldü mü kaldı mı henüz bilmiyorum demek isterdim ama ölmediğini biliyorum. İlerleyen zamanda küllerinden doğmuş Jaime ile karşılaşmalarını ve gerçekten bizimkisi bir aşk hikâyesi formatlı birliktelik bekliyorum.

Sevgili Starklar’dan Arya… Bu çocuğun ömrü yollarda ve bir şekilde durakladığı her noktada yeni biri olarak geçiyor. Başına daha neler gelir son durakta ne olur bilmiyorum ama merak ediyorum. Sansa Serçe’nin desteğiyle biraz daha iyi zamanlarda ama bu seride onlar hakkın da çok fazla bilgi sahibi olamadık. Bran emniyetli bir yerde saklanıyor ve zihinsel yeteneği ne durumda kalacak, kardeşler bir araya gelebilecek mi? öğreneceğiz ama şimdilik bu seride bize umut verecek bir gelişme söz konusu olmadı.

Ejderhaların anası Daenerys bu bölümde hiç yoktu sadece arada sırada ejderhaları gördüklerini anlatan birileri olduğunu biliyoruz. Sanırım bundan sonra ki kitapta kendisiyle sık beraber olacağız.

Tyrion, adamım hiç ortalıklarda yoktu. Varsy la birlikte ülkeyi terki diyar ettiler. Bu ikiliden muhteşem serüvenler bekliyorum. Ayrıca Tyrion ilk eşini arayacak mı? Shae sonrası ne hissetti? Babasını öldürmüş olmak ona ne düşündürüyor? Sansa ile iletişime geçecek mi ? Geçse de sonuç ne olur? gibi bir sürü soru var aklımda.

Stannis , jon ve şu an yazarken aklıma gelmeyen bir çok karakter bu bölümde yoktular. Yine de kesinlikle sıkıcı olmadığını söyleyebilirim. Okunası türden bir seri bu ve tabi ki bir çok soru var aklımda. Bunların bir kısmını Ejderhaların Dansı bölümünde cevaplayabilirim belki. Şimdilik Kargaların Ziyafeti’nden anlatacaklarım bu kadar.

Kitap kitaplığımda ve okuduğum bölümleri izleme zamanı.

0kuduğum kitap sıralaması bu durumda şöyle oldu

  1. Kitap Taht Oyunları
  2. Kralların Çarpışması 1-2
  3. Kılıçların Fırtınası      1-2
  4. Kargaların Ziyafeti 1-2

Ayrıca Taht Oyunları Hakkında buradan  Kralların Çarpışması hakkında da buradan , Kılıçların Fırtınası hakkında da buradan bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir