Friday, March 22nd, 2019

Taht Oyunları – George R. R. Martin

taht oyunlarıSonunda başladım. Okuyucusundan daha çok izleyenlerden duyduğum bu seri evimin kitaplığımda hem okunanlar hem de okunacak üzere bekletilenler arasında. Isınma turları atmadan doğrudan kolayca başlayabiliyorsunuz. Akıcı, okunası ve kesinlikle okunası…

Serinin uzunluğu demek eşittir onlarca farklı karakter onlarca ölüm, doğum, veda, entrika demek. Bu zaten konusu gereği beklediğim bir durum olmasına rağmen ana karakterler listem daha ilk kitapta üzeri çentiklenmiş birçok isimden oluştu. Açıkçası bu kadar erken ayrılmalar beklemiyordum. Okurken kendime göre önemlilik derecesine göre oluşturduğum liste çok erken güncellenmeye hazır hale geldi ve bir o kadarda biliyordum ki ilerleyen her aşamada çok daha farklı karakter savaşı beni bekliyordu. Kimin rolüne kendimi yakın hissetsem erkenden uğurladım ama favorim birçok kişinin aksine Khal Drogo değil ilk cümlesinden beri kesinlikle Tyrion Lannister. Bu bahsettiğim ilk kitap için geçerli. Khal Drogo! Ona ayrı bir alan açalım…

Khal Drogo erken veda ettiğimiz karakterlerden. Güçlü çok güçlü ve hiç savaş kaybetmemiş biri. Geleneklerine halkına ve kadınına bağlı… Hemen burada ayrı bir alan açıyorum ilk kitabı bitirdiğimde dizinin ilk sezonu izledim. Dizide kitapta ki duyguyu yakalayamadım. Kitapta da Khal Drogo ve Daenery aşkını yakalayamamıştım. Khal Drogo bence ona hayat veren oyuncu Jason Mamoa’yla birlikte bir adım daha öne çıkmış. Yazarımız erkenden öldürdüğü karakteri n aslında bu kadar sevileceğini bilseydi belki güneşim ve ayım aşkını Khal Drogo ve Daenery daha fazla fırsat verip onları daha fazla yatağa sokabilirdi. Taht oyunları ekrana taşınmasaydı Khal Drogo için üzüleceklerin sayısı ne olurdu bilemiyorum. Neyse kitaba geri dönüyorum.

Konusu şudur yerine karakterlerden devam etmek gerekirse Varys ne ayaksın la sen çıkışıyla merak ettiğim şu ana kadar hakkında hadım edildiği dışında pek bir şey bilmediğim ama nerede olay var Varys’ın haberi var diyebileceğimiz karakter. Gerçekte sadece barış mı istiyordur yoksa başka başka amaçlara mı hizmet eder ilerleyen bölümlerle öğreneceğim.

Ned stark için yine bu kadar çabuk son beklemiyordum. Aslında siyahları giyeceğine ölmesi daha iyi olmuş olabilir.

Arya Sansa’ya göre daha çabuk benimsediğim karakter. Minik dişi kaplanımızın ilerleyen bölümlerde bizi kesinlikle şaşırtacağını düşünüyorum.

Daenery belli ki güçlenerek ve halkının desteğini arkasına alarak macerada kendine yer edinecek. Şimdilik karakterimiz minik ejderhalarıyla birlikte taht savaşında devam ediyor ama ilerleyen zamanda neler bekliyor okudukça öğreneceğim.

Henüz ısınma niteliğinde ki kitabı bitirdim. Serinin devamı olan Kralların Çarpışmasını okuyorum. Çok yakında serinin devamı hakkında konuşma fırsatımız olacak. Gelişmeler neler bilmiyorum ve diziyi de okudukça bölümleri tamamladıkça okuduğum kadarını izleyerek bitirmek istiyorum. Şimdilik ilk kitaptan bu kadar… Her şey okunduktan sonra ayrıca uzun uzun anlatmak gerekecek sanırım.

Kitap okuduklarımın arasında.

“Taht Oyunları – George R. R. Martin” için bir cevap

  1. […] Taht Oyunları Hakkında buradan  Kralların Çarpışması hakkında da buradan , Kılıçların Fırtınası hakkında da buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir