Monday, July 15th, 2019

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Nisan 9, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Bu kitap benim çok yakınlarda okuduğum bir kitap değil. Ama dünya da klasikleri arasına girmiş ve okunması gerekenlerden diyebileceğim şekilde başarılı.

Tam olarak kaç yılında yazıldı ya da ilk ne zaman yayınlandı bilmiyorum ama yıllar boyunca devamlılığı gelecek kitaplardan düşüncesindeyim. Elinize aldığınız andan itibaren birçok duyguyla eşlik ediyor size. Yoksulluk, sevgi, ceza, suç, haklılık, haksızlık, gelecek ümidi ve birçok sıralanabilecek seçenekler. Ama başarısına rağmen birini öldürmüş olmanın ağır yükünde manen etkileyen yanların fazlalığı rahatsız edici. Bilemiyorum belki yakınlarda yeniden okumalıyım ama insan olmanın ayrıcalığını ifade etmekte çok başarılı.

“Suç ve Ceza – Dostoyevski” için 2 cevap

  1. neslihan dedi ki:

    Okunulması gereken bir kitap. Dünya klasiklerin en başında yer alıyor. çok severim ayrı bir yeri var “suç ve ceza” adlı kitabın.

  2. Semih Kındaç dedi ki:

    Kitabın baş karakteri Raskolnikov, insanın defolu tarafını gösterir insana. Rusya’da da olsan Türkiye’de de insan yine insandır dedirtir. Dükkanına sık sık uğradığım bir sahafçının dediği gibi: “Beş senede bir okuyup hatırlamak lazım Suç ve Cezayı…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir