Saturday, May 28th, 2022

Sputnik Sevgilim – Haruki Murakami

Sputnik SevgilimMurakami’nin dilimize çevrilmiş son kitabı.

İçinde gerçeklik ile hayal arasında ki paralel evren, karakterlerin kendilerini başka bir gözle uzaktan izlemeleri, ben aslında kimim sorusunu yeniden yine ve yeniden yeniden sorması, gerçeklik ile hayal kararını okuyucunun yorumlaması için belirsizleştirilmiş son, kediler, cinsellik, aşk, ve tabi ki en önemli vurgu yalnızlık ve telefon kulübesi temalı kitabı…

Murakami’nin okuduğum diğer kitaplarının bir benzeri daha. Yazarı gerçekten çok severek okurum ama kurgu bakımından hemen hemen birçok kitabında aynı belirgin özellikleri bulmak ve son kitabında bu kuralın değişmemiş olması biraz sıkıcı oluyor bence. Aslında burada bir düzeltme yapmak lazım dilimize çevrilmiş son kitabı olsa da Murakami’nin yazdığı ilk kitabıymış. Yani bundan sonra gelenleri de benzer mesajlar üzerinden kaleme almayı tercih etmiş. Bu durum aynı zamanda O’nun yazı dilinde belirgin özellikleri haline geldiğinden çok seviyoruzdur belki de bilemiyorum ama yazarın adını bilmeden okumuş olsaydım Murakami derdim.

Kitap yirmili yaşlarında yazarlık hayali ile yanıp kavrulan Sumire’nin katıldığı bir düğünde kendinden onyedi yaş büyük ve evli Mui ile karşılaşıp ona aşık olduğunu anlamasıyla başlar. Romanın diğer kahramanı aynı zamanda kitabı ağzından okuduğumuz erkeğimizde Sumire’ye aşıktır fakat her karakter dolaylı olarak hem birbirlerine aşık hem de aynı derece uzaktırlar. Sonra Mui ile Sumire Yunanistan’a bir tanıdıklarının evine tatil yapmaya giderler ve Mui ona bir gecede beyazlayan saçlarının hikâyesini anlatır. O hikâyede iki Mui vardır. Sumire’de o hikâyeden sonra öteki Mui’yi aramaya çıkar ve bir daha haber alınamaz. Aslında buradan sonra cevap her birimizde farklılık gösterebilir. Ben sanki hiç Sumire olmamış gibi kabul ettim kitabın sonunda. Öteki ile şimdiki benliğimizin asılı kalmışlığına güzel örnek olarak kabul ettim.

Sputnik Sevgilim artık okunmuş diğer Murakami kitaplarının arasında yerini aldı. Biraz benzerliklerinden ötürü gönül koysam da yazarı sevdiğimi söyleyebilirim. Umarım sizde keyifle okursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir