Friday, June 9th, 2023

Şiirin Kızkardeşi Öykü – Buket Uzuner

Şubat 5, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yerli Kitaplar

Uzuner’in okuduğum kaçıncı kitabı bilmiyorum ama kendi kaleminden dökülen öyküleme tarzını sevdim. Aslında okuyanı sıkmaması bakımından ve her hikayede yeni karakterlerle tanışmak ve hepsini yan yana dizdiğiniz de zihninizde birisini seçmek öykülerde başarıyı arttıran etkenlerden. Bu anlamda da bu kitap başarılı bence.

Birbirinden farklı karakterleri özellikle olgun yaş aralığında seçmiş. Beni en çok etkileyen çocukluk aşkına bağlı kalmış bir adamın, içinden geniz geçen tüm şehirlere sevdası ve başladığı noktaya çocukluk aşkını bulmaya gelmesini anlatan oldu. Deniz ve çocukluk aşkı deniz ile buluşmuş olanı. Yarım kalıp kaçırmışlığa dayanan hikâyeler en üzücü olanlardır ve bu noktada çok başarılı.

Kitaba isim olan Şiir ve Öykü’nün tutucu aile yapısında farklılığı ve itirazlarıyla karşımıza çıkması, bir grup orta yaş arkadaş toplantısında cinselliklerine bağlı anılarını paylaşma süreçlerini anlatan bölüm ve diğerleri hepsi güzel. Aynı hikâyeyi beş farklı noktadan anlatması yine kitabın ilgi çekmesini sağlayan detaylardan.  Kısa sürede çok değil bir saatlik zaman zarfında bile bitirebileceğiniz bu kitabı sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir