Friday, June 9th, 2023

Şibumi -Travanian

Ağustos 11, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

İlk başta şunu özetlemeliyim ki HARİKA…

Kesinlikle kıvrak zeka, bilgi, araştırmaya bağlı hakimiyet kokuyor kitap.

Konusundan bahsediceğim ama kitabın yazarına ait bilinmesi gereken detaylarıda paylaşmak istedim. Şibumi kitabının yüzyetmişinci sayfasında da bu türden bir not bulabilirsiniz. Yazarın daha önceki bir kitabında bahsettiği dağa tırmanma yöntemini, detaylı anlattığı ve bu kitabın sinemaya uyarlanması sırasında kitapda anlatılan yöntemin denenmesi, başarılı bir dağcının genç yaşta hayatını kaybetmesi ile sonuçlanmış. Tabi bu yazarın bazı teknikleri detaylı anlatmasına engel değil. Bu kısmı pek dikkatimi çekmemişti, ama bir başka kitabında iyi korunan bir müzeden bir tablonuın nasıl çalınabileceği ile bilgi vermiş , kitabın italyanca çevirisi pisayasa çıktıktan bir süre sonra Milona müzesinden üç tablo Travanian yöntemiyle çalınmış. Dolayısıyla her yaptığını yapmaya çalışanları düşürenek kitaplarında bazı detayları atlamamaya karar vermiş.

Şibumi, koyu bir amerikan düşmanı olan, bir japon generali tarafından büyütülmüş; Go oyunu konusunda usta olmuş , yakın algılama tekniği müthiş derece de ilerlemiş Nicholai Nel karakterini anlatır. (ama ne karakter) Bask dili dahil toplamda yedi dil konuşabilen dünyanın en başarılı katilidir. Çıplak elle adam öldürme konusunda dünya da bir benzeri yoktur. Kaldı ki Travanian buraları kitabında net olark açıklamamıştır. Kendini emekli ederek yaşadığı şatosundan bir arkadaşına olan vefa borcunu ödemek için çıkmak zorunda kalmasıyla keyifle okunan bir roman şeklini alır.

Kitap baştan sona keyifle okunurken karakter olarak da Nel için süper dedirtiyor. Yakın algılama tekniği sayesinde üç yıl hücre cezasını tamamlayıp dışarı çıkınca kimse fotoğrafını çekemiyor. Bu benim için küçük ama ilginç bir detay. Ve Japon generali ile Go oyunu oynarken şibumi ile ilgili yaptıkları konuşma.

“anlatılmayacak bir niteliği tarif etmem çabası. Bidiğin gibi şibumi, sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli gizli üstünlükleri anlatır. Şöyle düşün. O kadar doğru bir söz ki cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. İfade dolu bir sessizlik demek. Kendini kanatlama gereği duymayan bir alçak günüllülük demek.”

Bu cümlelerden sonra Nel kendine bunu bir yaşam felsefesi seçer.

Gerçekten çok başarılı bir kitap. Yazarın diğer kitaplarının da bu kadar hatta daha başarılı olduğunu duydum.Bundan sonrası ancak okundukca netlik kazanacak. Kitap kitaplığımda.

“Şibumi -Travanian” için 7 cevap

 1. aktifmutfak dedi ki:

  serap cım..harika olmuş siten bayıldım..ve şimdi gidip abone olucam.kaçırmak istemiyorum yazılarını..sevgilerimle..

 2. Ceyda dedi ki:

  Renk tonları ve tasarım hoş olmuş Serap hanım ellerinize sağlık. Yazılarınızı zevkle takip edeceğim sevgiler.

 3. saniye dedi ki:

  merhabalar sitenizi çok beğendim gençlik yıllarımda okuduğum kitapları görmek çok güzel sevgilerimle

 4. Tüy Kalem dedi ki:

  AktifMutfak Cemile ve Saniye hanımlar sonsuz teşekkürler. Beğendiğinize çok sevindim. Daha da güzel olacak inşallah 🙂

 5. […] tuykalem.org; İlk yazı: 11.08.2009; Yazarı: Serap Kazancı […]

 6. […] tuykalem.org; İlk yazı: 11.08.2009; Yazarı: Serap Kazancı […]

 7. asya çelik dedi ki:

  blog yazılarınızın devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir