Monday, October 22nd, 2018

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

senden once benGenel olarak içinde aşk olan kitapları konuşmak ya da okurken tavsiye etmek biraz daha kolay sanırım. Yani okuyan kişiler bir şekilde kitap karakterleriyle empati kurabiliyor. Bu bazen hayalini kurduğu aşkı okuyor olmasından bazen var ise bir kavuşamamayı daha çok sevdiğinden ki bana göre de kavuşamama hikâyesi mutlu sondan çok daha etkileyicidir ya da hayatın bir noktasına öylesine değdiğindendir.  Sonuçta Senden Önce Ben’i de içinde aşk geçtiği belki de aşkı okuyucusuna kolayca aktarabildiği için seviyoruz.

Okudum. Kolay okunur,  akıcı kitaplardan. Sonuna şaşırmadım çünkü kitabın belli sayfasını geride bıraktığımda sonuca ulaşabildiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.  Mutlu sonları her zaman sevmediğimi söylesem de bu kitabın handikapı umut aşılayıp sonuç kısmında farklı bir son sunmuş olması.

Kitap Lou ve Will etrafında geçmekte. Biri fakir ama hayata bağlı, pozitif bir yön çizerken diğeri yani Will tam tersi olarak yaşadığı olumsuzlukların da tetiklediği huyu suyu farklılaşmış negatif biri olarak çıkıyor karşımıza.  İlk başlarda Lou için zorunluluklardan başlayan tanışmaları her ikisi için özellikle de Lou için kolay geçmese de zamanla birbirlerinin dilinden anlar hale geliyorlar. Zaten sonra da hikâye derinleşip sonlanıyor.

Son olarak belirtmeliyim ki okumadan önce çevreden gelen tüm yorumlara kapatın kendinizi. Çünkü bu sizin karakterlere olan bağlılığınız veya yandaşlığınıza göre sonucunda ya üzülecek ya da haklı sebepleri vardı iyi oldu düşüncesine sahip olacağınız türden kitap. Ayrıca henüz böyle bir bilgiye ulaşmadım ama gerçekleşmiş de olabilir kesinlikle sinemada izleriz düşüncesindeyim.

Aradığınız aşk sizinle olsun. Keyifle okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir