Saturday, May 28th, 2022

Sahilde Kafka – Haruki Murakami

sahilde kafkaBazen yorumlamak ve üzerine konuşmak zorlaşabiliyor okuduğum kitabı derinlemesine düşündüğümde. Çünkü bazı kitapların gerçeklik ile geleceğin arasında ki karmaşasını okurken kaçırabiliyor, neresi gerçek neresi değil tam karar veremiyorsunuz. Haruki Murakami bu tür duyguların yazarı ve bu türden duyguları çok başarılı şekilde harmanlayabiliyor. Ayrıca yazarın kedi sempatizanlığı yeniden kendisini göstermiş oluyor üstelik bu sefer konuşan kedilerimiz ve onları anlayabilen Nakata amcamız var.

Git gide daha zor beğenir olmaya başladığımın farkındayım. Sahilde Kafka kurgu bakımından başarılı ama gerçeklik arayan kişiler için sıkıcı olabilir. Konusunu çok deşmeden kısacalamak gerekirse şöyle ki, başkahramanımız 15 yaşında ki Tamura babasının kulağına fısıldadığı kehanetin onu bulmasından korkarak ve biraz da aklında ki gerçekliği kovalamaya karar vermesinden kaynaklanarak 15. Yaşa merhaba dediği gün işine yarayacağını düşündüğü üç beş eşyasını sırtlandığı gibi evini terk eder. Kafası karışıktır. 15 yıllık kısa geçmişindeki çeşitli izleri düşünür. Nedendir niçindir tesadüf bu ya kısmıyla Takamatsu’ya yolu düşer. Sonrasında kesişen ilişkiler ile gerçeklik ile rüya arasında ki ilişkiler başlıyor.

Haruki Murakami’nin en genel özelliklerinden biri kitaplarında (ki yani daha önce okuduklarım da bu duyguyla sarmıştı beni ) net bir son bırakmaması. İstediğiniz sonu kendinize göre yazabilirsiniz. Asla bu iş bunun içinmiş diyemiyorsunuz. Hatta kitap içerisinde neden kurgulandığın anlayamadığınız karakterlere mutlaka yer verir artı olarak tam bi kedi ve klasik müzik sever olduğunu anlıyorsunuz.

Ben okudum bitirdim ama benim için bi İmkansızın Şarkısı değil 🙂  Kitap kitaplığımda

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir