Sunday, March 24th, 2019

Şah Sultan – İskender Pala

Ben bu kitaba ikinci kez okuma isteğiyle başladım. Bu noktada erkek kardeşim Murat’ın biraz ısrarı da etkili oldu tabi. Çünkü kitabı çok sevmediğimi belirtmiştim. Ayrıca kitabı genel olarak hatırlayamıyordum ve tekrar gözden geçirmek istediğimde de kitaplığımda kitabım yoktu.  Sonuç olarak kitabı yeniden aldım ve yeniden okudum.

Kitaba başlar başlamaz hatırladığım ilk şey yarıda bırakmış olduğumdu. (Sanırım bu yüzden de kitabı birine verdim ama kime verdim hala hatırlamıyorum.)  İnanın neden yarıda bırakmışım niye sevmemişim net bir fikrim şu an bile yok. Demek ki oluyor bazen böyle şeyler. Neyse kitaba dönersem belirtmeliyim ki evet gayet güzel bir kitap. Kısaca özet geçersem de iki farklı mezhep çatışmasını, kardeşin kardeşi öldürmesini ve aşkı anlatıyor.  Kitap içinde en beğendiğim detay Şah İsmail ile Yavuz Sultan Selim’in mektuplarıydı. Zümrüt yüzüğün gömüldüğü yerden çıkarılması, satranç karşılaşmasıydı. O detayları okurken tarihin herhangi bir noktasına uzaktan bakan bir göz gibi hissettim kendimi.  Kurgunun güzelliğini içinde geçen aşkın kudreti apayrı bir boyuta taşıyor bence ve etkilenmemek mümkün değil.  Burada ki etkilenmek Ömer ve Taçlı’dan ibaret değildi benim için Şah İsmail’in Taçlı’ya olan aşkı da çok güzel işlenmişti. Sonuç olarak gerçekten okunmaya değer kitaplardan ve bu sefer eminin ki ben sevdim kitabı. Umarım siz de severek okursunuz.

Kitap kitaplığımda.

“Şah Sultan – İskender Pala” için bir cevap

  1. […] Saçlı Kadın – Orhan Pamuk Reklamı Atla – Seray Şahiner Şah Sultan – İskender Pala Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom Aşk İçin Ne […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir