Tuesday, October 26th, 2021

Ruhi Mücerret – Murat Menteş

Ruhi MücerretYazar hakkında iki net görüş belirten gruplar olabiliyor ki bunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Bir kısmı kitap diline bayılıp övgüler yağdırırken bir kısmı dili içindeki betimlemelerin zorlamalı ve abartılı olduğunu söyleyip sıkıldıklarını dile getirebiliyor. Ben dilini oldukça sevenlerdenim. Çünkü okumak için diline alışkın olmak ve altı çizili cümleleri arasında bazen tekrar etmek gerebiliyor. Kelime cambazlığı gösterisini başarıyla sunabiliyor. Haliyle kendisine okuyucuyu bağlayabiliyor düşüncesindeyim.

Kitabın genel konusunu gelirsek başkahramanımız İstiklal Savaşı’ndan geriye kalan, ecelin nicedir kendisine neden uğramadığını merak eden, sık sık da mezar taşına ne yazdıracağına karar veremeyen Ruhi Bey’dir. 100 yaşındadır ve ülkece tanınır.  Sonra Civan Kazanova,  Avni Vav, Masum Cici, Nazlı Hilal gibi karakterle her biri birbirinden farklı ve dikkat çekici karakterle tanıştırmaya devam eder kitap.  Bazen Ruhi Bey amca anlatır bazen de Civan. Fakat kitabın ilk sayfaları ölüm ölüm ölüm sıklığından ve 100 yaş insan psikolojisi baskısıyla devam ettiğinden sıkıldığım oldu. Kitap sonrasında açılarak devam ediyor ve ancak o zaman daha bir keyiflenerek okumaya başlıyorsunuz.

Murat Menteş’le tanıştıysanız bilirsiniz kitap konusu kadar karakter isimleriyle de mutlaka dikkat çeker.  Böylelikle her zaman kimi okuduğunuzu hangi kahramanla serüvene devam ettiğinizi bilirsiniz.  Karakter isimleri gerçekte kimi ifade eder bilemem ama benim dikkatimi çektiğini rahatlıkla ifade edebilirim. Ayrıca yine bölümlere ve alt başlıklara bölmüş kitabı. Yine herhangi bir eserden bir sözden bir cümleden alıntı yapmış. Yine toplumla uyum içinde fakat aykırı gibi algılanan halleriyle yeni kahramanlar kazandırmış. Sonuçta yine bir Murat Menteş kitabı çıkmış.

Ben Ruhi Mücerret kitabını da severek okudum ama Korkma Ben Varım sanırım yazarın tüm kitapları arasında şu ana kadar bende ayrı bir yerde hep kalacak gibi. Onun tadı ve enerjisi çok başka idi. En azından benim için. Ruhi Mücerret okunur türden ama yazarla ilk tanışmayı yine de bu kitapla yapmayın derim.  Kitap kitaplığımda.

 

 

Ruhi Mücerret Murat  Menteş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir