Saturday, April 17th, 2021

Parfümün Dansı – Tom Robbins

Kasım 25, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Hayatı ifade eden stile tamamen ters, tasviri ile daha önce okuduğumuz tanrılardan farklı Pan ile ölümsüzlüğü kovalayan Alabor’un hikâyesidir. Arada Kudra ile ölümsüzlük yolculuğunun bin yıllık yaşanır halini, iyi parfüm yapma sanatı ile çağdaş yaşamı bulursunuz. Lezbiyenlik konusunda tereddütleri olan Pris de vardır onunla birlikte olmak için can atan Ricki ile.   Her şeyin hem başladığı hem de sonuçlandırdığı K23 karışımını taşıyan şişe ve pancar eşliğinde Pan’ı yolcu ederek bitiriverirsiniz.

Oldukça karışık oldu kabul ediyorum ama inanın kitapta böyle. Öncelikle şunu belirtmeliyim bu kitap yazarın daha önceki kitaplarını okuyanları kesinlikle yanıltacak türden değil. Çünkü Robbins kolay anlaşılır cümleler yerine zıtlık ifadelerle söylemek istediğini anlatmayı seven bir yazar.  Giriş gelişme sonuç üçlüsüne inatla bağlı kalanlar için sonuç giriş gelişme hissi veren bu kitap sinir yapabilir.

Bir adam düşününki öyle bir medeniyette yaşar ve saçında tek bir beyaz saç için ölmesi gerektiğine inanılan halkı tarafından öldürülür. Aslında ölmez kral. Küçük bir oyun başlar ölümsüzlüğe doğru. Ölümden kaçarken Pan’la karşılaşır. Ve kocası öldüğü için yakılarak öldürülmesi gerektiği düşüncesine hayır diyen Kudra ile buluşup ölümsüzlüklerine bin yıl bir geçmiş ve bir sürü medeniyet sığdırarak yaşarlar. Hayatta kalmaları birkaç madde tarafından açıklanır. Kudra merak eder ve diğer tarafa gider. Hayat devam eder. Kalplerinde tüy hafifliği olanlar geri dönerken ağır basanlar cehennem yazan gemi ile Kudra’nın da bilmediği yere gönderilir.  Sonuçta yaşam güzeldir. Döner Kudra.

Kitabı dünya görüşünüz, yaşama şekliniz vs gibi maddeleriniz sıralayarak okursanız mümkün değil okuyamazsınız.  Ama içindeki herhangi bir kelimeden, bir cümleden, Pan’ın kokusundan rahatsız olmayı normal karşılarsanız okunası türden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir