Thursday, July 18th, 2019

Öldüren mi Ölmesine Sebep Birçok Neden mi?

Mart 17, 2010 by  
Filed under Şah-Mat

Eskiden adam asmaca oynanırdı şimdi oynanır gibi gencecik bedenler hiç uğruna katlediliyor. Ne sebep var orta da ne de işe yarar gerekçeler. İstedim vermedi ben de öldürdüm diyecek kadar pişkin cevaplar ve mide bulandıran suratlar görmek durumunda bırakılıyoruz. Sonra ana haber bültenlerinde ısrarla kullanılan ve en az olaylar kadar iğrendiren feci şekilde can verdi sözlerini duyuyorum. Feci şekilde olduğunu biliyoruz satırla doğranmanın sevdirici, insanın içini ürpertmeyeceğini düşünmek mümkün değil zaten. Üstelik eline kıymık batsa çocuğundan daha çok içi yanan ve anne babayı düşündüğümüzde… Tüm bunlar dışında bir de aferin ödülü vardı o zaten rezilce…

Giden hayat hikâyeleri sürüyor tabi. Dikkat kesilmemek içine dâhil olup gizliden yas tutmamak mümkün değil. Üst geçit yapılmadı ve iki gencecik insan evladı gitti. Biri ise kısmen burada. Ne kadar kalır anne ve baba ne zaman gerçekleri kabullenir bilinmez.

Her gün bu ve bunlar gibi nice haber okuyoruz. Son birkaç gündür en çok konuşulan haberlerden iki madde bahsettiklerim. Bilmeseler de (keşke hiç kendilerini bilmeseydik ) sabırlar diliyorum. Ama özellikle okulda üst  geçit için tüm velilerin ne yaptıklarını merak ettiğimi belirtmek istiyorum. Şimdi her gün üst geçit istiyoruz diye bağırıyorlar ve onca alınan (öğrenci velilerinden) röportajlarda hiçbir velinin biz bunun mücadelesini veriyorduk dediklerini duymadım. Ya da her hangi bir öğretmeni çok çabaladık bunun önüne geçebilmek için şeklinde konuştuklarını duymadım. Vaktin  de sesin çıkmamış ki. Şimdi üst  geçit istiyoruz diye bağırmanın ne anlamı var. Zaten sen bağırmasan da gerekli yerler harekete geçmiştir. Şirin görünme olayı diye bir kavram var. Tez zamanda üst geçit yapılır ve konu kapanır. Olan giden o pırlantalara oldu zaten. Bir de yirmi dört yaşında evli ve bir çocuk sahibi insanlıktan çıkmış yaratık tarafından hayatı çalınan evladımızın hüzünlü olayında daha da rezil bir durum var. Öncelikle yapılması gereken her şey yapılmış ve suç duyurusunda bulunulmuş ve gencecik bir evlat yitirilmiş. İnsanlıktan çıkmış adam görünümünde ki katilin ailesi yok muydu? Annesi babası ona engel olabilecek öğretmenin ailesine bu anlamda yardım edebilecek kimse yok muydu? Bir ana ki, bir baba ki, bir kardeş ki, bir amca ki, bir dayı ki, teyze ki, hala ki, ya da neyse o ki engel olamazlar mıydı? Nasıl evlat yetiştiriyorsunuz? Bizler de pırlanta gibi evlatlarımızı sizin yetiştiremedikleriniz katletsin diye mi büyütüp vatanına milletine hayırlı birileri haline getiriyoruz? Sonra sanki başka bir görevi varmış gibi, sanki bu olaydan sonra aylarca aranmış gibi onu yakalayan görevlilere hediye veriyorsun? Ne hediyesi ola ki bu? Zira kanımca hak edilecek herhangi bir durum olmamıştır. Arandığı halde bir ay kadar süre elini kolunu sallaya sallaya dolaşmış sonunda ya benimsin ya toprağın diyerek son noktayı koymuştur. Kim kazanmıştır? Öldüren mi ölmesine sebep olan birçok neden mi?

 

“Öldüren mi Ölmesine Sebep Birçok Neden mi?” için bir cevap

 1. sin dedi ki:

  Ben de çok fazla sorguluyorum bunu ama sebebini bir türlü bulamadım. Netleştiremedim yani asıl sorun nedir diye.

  Eğitim klişesinin altına saklanmak istemiyorum ama konu yine dönüp dolaşıp eğitime-öğretime geliyor. Vatandaşı geçtim ama yönetenlerin, karar mercilerinin okumuş cahillerinden ötürü başımıza geliyor bunlar sanki.

  Alış-veriş merkezinin kapısında üst geçit var ama okul için 500 metre yürümek zorunda bırakılıyorsun…

  Ha! Yok cahillik değilse bunun adı o zaman yeni bir kelime bulmamız gerekiyor.

  Bir diğer nokta cezalarda caydırıcılık olmaması. Zor, her zaman oyunu bozar. Bilse “ya benimsin ya toprağın” diyerek son noktayı koyduğunda keyfiyettten adam öldürmek suçu nedeniyle ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet yiyeceğini o zaman 2 kere düşünür. Hatta düşünmez bile zannetmiyorum ki zaten şu an bile bir şey düşündüğünü zannetmiyorum.

  Hayır katilin değil, ülkenin… Genel olarak yani!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir