Tuesday, January 18th, 2022

OLASILIKSIZ – Adam Fawer

Ağustos 12, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Kitaplarımı seçerken bazılarını tavsiye üzerine bazılarını da öylesine ancak arkalarına iliştirilmiş bir kaç not eşliğinde seçiyordum. Ama olasılıksız tamamen tavsiye üzerine seçtiğim bir kitaptı.

Kitap ilk satırlarını tıbbı bir gerçeği açıklayarak başlıyor. Sonunda da “ Bu konu hakkında tek bir fikirleri dahi yok “ cümlesiyle bitiyor. Benim ilk sayfalarını okumaya başlarken acaba bu cümle ne anlatıyor kargaşasıyla başladım. Çünkü kesinlikle sanki tüm olaylar bu cümle eşliğiyle başlayacakmış gibi gelmişti. Kâğıt oyunları ile ilgili bir bilgim olmadığı için ilk sayfalarda “eyvah!” dedim. Eğer böyle giderse kâğıtların dilini öğrenmem gerekecek yâda kitabı rafa kaldırmam. Ama neyse ki korktuğum gibi olmadı. Merakla ilerleyen bir süreç başladı benim için.

Bu kitap özellikle matematik teorilerini felsefeyi birbirine çok iyi harmanlayarak anlatmış. Hem matematik hem felsefe hem de bir hikâye okuyabilmek ve bunların hiçbirinin birbirlerinden ayrıştırılmadan kopmadan anlatılması çok keyif vericiydi. Hani yazarlık zekâ gerektiren bir durumdur ya işte ben gerçekten bu yazarda ve bu yazarın kaleminde bunu hissettim.

David – Jasper – Nava – Forsythe –Doc- Grimes ve diğerleri…

Kitabın sonunda şöyle bir açıklama var “Bitirmek için yarını başkasına anlatmak için bitirmeyi bekleyemeyeceksiniz” Hani bu çok abartılı bir cümle olur ama sonunda hadi be dedim. Sonunda ki mesajı anladığımda duygulandım. Ve bir kitabın sonu ile başlangıcının bu kadar farklı olmasını ve sonuna kadar sonunda her şey ne için yada ne olacak sorusunu hissetmek çok keyifliydi. Her şey Betsy içindi…

Şimdilerde yazarın ikinci kitabına başlayacağım empati’ ye. Bakalım onunla ilgili paylaşımlarımız nasıl olacak…

“OLASILIKSIZ – Adam Fawer” için 2 cevap

  1. Temasıyla, konularıyla, dört dörtlük bir site yapmışsın. Tebrik ederim gerçekten.

    Bu olasılıksızı bana biri daha tavsiye etti. Amazon’dan ilk siparişimde alacağım kitaplar arasında.

  2. Tüy Kalem dedi ki:

    Beğenmene çok sevindim 🙂 Evet kitabı muhakkak okumalısın. Seninde okumayı sevdiğini bildiğim için, sık sık uğramanı tavsiye ediyorum. Daha ne kitaplar tavsiye edeceğim size 🙂 Çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir