Saturday, May 28th, 2022

Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Ağustos 11, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Daha önce adını duymuştum ama bir an önce sahip olayım da okuyayım isteği duymamıştım. Kitabı okuyanların internet üzerindeki eleştirileri kitaba olan ilgimi azaltıyordu; ama kitabı okuduğumda eleştirilerin tam anlamıyla kitabın hakkını vermediğini düşündüm. Çünkü kitabın içeriği söylenildiği gibi kesinlikle dinle alakası yok ve konusuda bu değil zaten. Ayrıca okuyanların bazılarının bu sonuca nasıl ulaştıklarını da merak ettim. Çok etkileyici bir dili olduğunu söyleyebilirim. Ümitsizliğe derin bir örnek sunmuş yazar.

Genel konusuna gelince;

Tıp alanında isim yapmış oldukça başarılı Breure’nin yanına bir gün Salome adındaki kadının gelip arkadaşı Nietzsche için yardım istemesiyle olaylar başlar. Son derece ümitsiz bir durumda olan Nietzsche herşeyden habersizdir. Bir şekilde ikna edilir ve tıp alanındaki başarısından dolayı adını duyduğu Breure’den yardım ister. Kitap Nietzsche ile Breure’nin ikili konuşmaları eşliğinde devam eder. Özetlemek gerekirse her ikiside hem hasta hem doktor görevi üstlenirler.

İlk başta Breure bunun farklı bir strateji olmasını planlarken zaman içerisinde konumlarına çok alışırlar ve çok yakınlaşırlar. Nietzsche zaten başarılı ve zeki bir flosoftur ve Breure Nietzsche iyileştirmekten daha çok kendi ruhunu iyileştirmektedir. Bu yöntemle uzun süredir sorunlu giden evliliğinide düzeltmiştir. Yine bir gün birlikte konuşurken Nietzsche daha fazla sır olmaya dayanamaz ve herşeyi anlatır. Bu aynı zamanda birbirlerine gerçekleri söyledikleri tek andır. Ümitsizlik hastası olan Nietzsche belki de yıllardır ilk defa ağlamaktadır. Zaten kitabın adıda buradan gelmekte. Sonuç olarak dost olurlar ve bir daha birbirleriyle karşılaşmadan hayatlarını yaşarlar.

“Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom” için 2 cevap

  1. calculus dedi ki:

    Irvin Yalom’un tüm kitaplarını okumuş biri olarak söyleyebilirim ki geç bile kalmışsınız okumak için.
    Siteniz hayırlı olsun bu arada.

  2. […] Nietzsche Ağladığında için buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir