Sunday, September 27th, 2020

Lontano – Jean Christophe Grange

LontanoLontano kitap raflarına düşer düşmez aldığım hatta o dönem elimde başka bir kitap olmasına rağmen yazarı sevdiğimden önceliğimi değiştirerek okuduğum fakat bitmemiş bir kitapla birliktelik yaşadığım izlenimi edindiğim kitaptır. Fazla detay çok fazla isim olay sıralaması derken Grange bazı detayları havada bıraktığı izlenimi edindim askıda kaldım sonra öğrendim ki bir ilk yapmış Grange kitabın devamı geliyormuş.

Kitap 70’li yıllarda Kongo’da yaşanan seri cinayetlerin katili Çivi Adam’ı yakalayan Gregoire Morvan’in yıllar sonra tekrar seri cinayetlerine başlayan ikinci Çivi Adam vakasına kendi gibi polis olan oğlunu görevlendirmesiyle başlar.  Aslında Gregoire emekli bir polistir fakat işinde başarılıdır kendine göre yöntemleri vardır ve bu yöntemler onun hala söz sahibi olmasını kolaylaştırır.  Erwan babasının yolunda ilerliyor gibi görünse de aile içinde en aklı başında karakterdir ve deniz havacılık üssünde kolayca sonuçlanabilecek olduğuna inandığı soruşturmaya başlayıp çok farklı bir durumla karşılaşıp katilimizin şimdiki kovalayıcısı olmuştur.  Sonuç ve aile içi detaylara girmeden devam edersem kitap içinde bazı detayları anlamakta zorlandığımı söyleyebilirim. Hatta bazen biraz araştırma yapmak gerekebilir ki kitap içinde de bol bol dipnotla karşılaşıyorsunuz. Bu okuma hızınızı yavaşlattığı gibi çok fazla bilgi karmaşıklığına da sebep oluyor.  Yine de yazarımızın üzerinde çalıştığı araştırma yaptığı kitaplardan biri olduğunu göreceksiniz.

Grange daha önceki kitaplarının arasında okunmuş olarak çoktan kaldırıldı. En kısa sürede devam niteliğinde olan kitabında dilimize çevrilmesinin tamamlanıp okunur hale gelmesini diliyorum. Yeni bir hikâyeyle mi devam eder kitap bilmiyorum ama biraz geçmiş biraz gelecek karışımı harika olur. Kitap kitaplığımda…

Yazarın diğer kitapları,

Kızıl Nehirler

Taş Meclisi

Sisle Gelen Yolcu için buyurunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir