Sunday, January 20th, 2019

Lizbon’a Gece Treni – Pascal Mercier

Lizbona Gece TreniOkumayı seven arkadaşlarımın önermesine rağmen öncelik vermekte gecikmiş olduğum bu kitap okuyucu tatminliği verebilen türlerden. Gregorius’la birlikte hikâye akıp giderken iç sesinizle konuşabilir ve okurken altı çizilecek cümlelere kayıtsız kalamayabilirsiniz. Okuduğumuz kitapların yaşadığımız anlarla hayatta karşı isteklerimizle bile artıları ve eksileri bakımından değişkenlik gösterdiğini bildiğimden şunu söyleyebilirim ki birçok insanın bir şekilde anlamlar yüklemekten hoşlanabileceği kitaplardan. Hiç kimse için olmasa bile benim için öyle…

Konusundan bahsetmek gerekirse; kahramanımız bir yağmurlu günde hiç bilmediği tanımadığı bir Portekizli ile karşılaşır ve yine tesadüfler üzeri önce hikayesine sahip olduğu sonrasında ise “bu hikayenin daha öğrenebileceğim ne gibi detayları vardır” merakından ani bir kararla yıllardır alıştığı hayatını bir anda değiştirmesini ve arayışını anlatır.

Gregorius antik diller konusunda oldukça başarılı ve emekliliği gelmiş olmasına rağmen bir dönem öğrencisi de olduğu okulda öğretmenlik yapmaya devam eden biridir. Sonra az önce yukarıda da yazdığım gibi bir gün hiç bilmediği birinden etkilenip yine hiç bilmediği Lizbon’a kendisini de hayrete düşürecek kararla gider. Orada Amadeu Prado’yu arar. Aslında tesadüfler üzeri eline geçen ve Amadeu’nun kaleminden dökülen duyguları onun hayatından geçmiş insanlara ulaşarak arar. Tam da burada belirtmek isterim ki kitap zaten Amadeu Prado ile farklılaşıyor ve insanın içsel hikâyesi onun mektuplarında duygularında ve cümlelerinde çıkıyor.

Kitap son zamanlarda okuduğum ve gerçekten keyif aldığım ve aklımın bir köşesinde kalmasını istediğim kitaplardan. Öyle orada burada üç beş sayfa okuyup kapatmak biraz haksızlık olur çünkü okumak ve belki bir kez daha okuyarak içsel cümlelerimiz çıkartmakla anlaşabilir.

Ayrıca bu kitabın sinemaya uyarlandığını da biliyorum ama kitabın büyüsünü kaçırmamak için izlememiştim artık izleyebilirim.

Kitap kitaplığımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir