Saturday, May 28th, 2022

Limon Ağacı – Sandy Tolan

Aralık 4, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Kalbinizde ki merhamet tohumları yaşam felsefenizi oluşturuyorsa okumayın derim. Çünkü okurken edindiğiniz izlenim ekrana yansıyan bir görüntünün özeti gibi. Belli bir sayfa aralığında bitirilmiş olsa da bıraksalar daha neler anlatacaktı hissi vererek okunuyor kitap. Bitirmek için kendinizi zorlarken de bulabiliyorsunuz.

Kitap üç arkadaşın geçmişlerinde ailelerinin terk ettiği evlerini merak etmeleri ve Filistin’in Ramla kasabasında geçmişlerini bulmaya karar vermeleriyle başlar. Sonuçta zaman geçmiştir ve hiçbir şey eskisi gibi değildir. Hayal ettiğine en çok yaklaşan Bashir’in Dalia tarafından evine davet edilmesiyle olaylar gelişir.

Kitaba tarafsız gözle bakmak ve anlayabilmek şart. Öncelikleriniz, dini görüşünüz bir adım geride, siyasi farklılara hak verme isteği hemen yanı başınızda durmalı.  Kitap birçok belge toparlanarak yazılma özelliği taşıyor. Hikâyeye dönüştürülmesinde bilgilendirme hizmetinin etken yattığını düşünüyorum. Eğer ki tarih kitabı gibi raflara sunulsaydı sahip olan ve okuyan sayısı az olurdu. Ama yazar için tarafsız bakmaya çalıştığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir