Monday, October 25th, 2021

Küçük Ağa – Tarık Buğra

Haziran 28, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Son Eklenenler, Yerli Kitaplar

Kitaplara sevdamı biliyorsunuz artık ve ben son yedi ayda birçok kitabımı elimden çıkardım. Çünkü okuma gönüllüsü genç nesil önem taşıyor ve biraz cesaretlendirmek lazım. Kitaplığımda çok çok önemsediklerimden bir demet olsun derken şimdiki kitaplığımın eskisinin yanında çok küçük olması sıkıntı yaptı bile. Üstelik kitaplarımız eski evimizin sığınma bölümünde koli koli bekliyor bizi. İşte bu beklemede rica ettiğim kitapların arasında buldum Küçük Ağa kitabını. Şu sıra Bugünü Yaşama Arzusu kitabını okusam da hemen çevirdim sayfalarını.

Eski edebiyat anlayışı çok farklıymış. Hani ne alaka derseniz adına sansür denilen uygulama çok daha hissedilecek derece de yaşandığından ne kadar engellediler kendilerini kim bilir merakından sayfalarını çevirdim ilk. Bu sadece kişisel fikrimdir kesin böyledir diyemem. Kaç yılında okumuştum bu kitabı ilk hatırlayamadım ama ikinci kez okumaya başladığımda ayrıntılarının neredeyse tamamı aklımdan silinmiş. Fakat ifade etmekte zorlanıyorum ama günümüz dili gibi değil. Belki de aklımda önemsediğim başka detaylar olduğundan hislerim bu yönde.

Kitabın genel konusu bir kolunu bırakıp gelmiş savaş sonrası ülkesini kendi gibi değişmiş bulan Salih’in hikayesini anlatır. Değişime ses olmasını ve gerekçelerini de içinde bulursunuz. Günümüzde de farklı isimlerle benzerlerini yaşamaya devam ettiğimizi bilirsiniz. Akıcıdır ve geçmişten günümüze eğitimi bilmeye kesin ret gibi olaylara örnektir. Bir yaşam ve mücadele vardır ama hedef bağımsızlık duygusu ve vatan sevgisidir. Benim yaş aralığım için genç yaşlarda okunmalı da yine de çocuklarımıza örnek olabilir.

“Küçük Ağa – Tarık Buğra” için bir cevap

  1. mit dedi ki:

    Gerçekten de eskinin edebiyat dili ile şimdikiler arasında bayağı bir fark var. İlk birkaç sayfasını okuduğunuz zaman hemen fark ediyorsunuz bunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir