Sunday, October 21st, 2018

Kızıl Nehirler – Jean Christophe Grange

Şubat 12, 2011 by  
Filed under Kütüphanem, Son Eklenenler, Yabancı Kitaplar

Sinemaya aktarıldığı için okumayı düşünmediğim ama aslında hata yaptığımı yeni öğrendiğim bir gecede okuduğum keyifli kitap.

Son derece akıcı, kahraman konuşmaları sıkmıyor ve soru cevaplar bana uzunca bir süre katilin kimliği konusunda iz sürdürmedi. Dolayısıyla bu yüz kime ait sorusuyla bu cenin pozisyonu ne alaka ola ki merakımdan kitap bir çırpıda okundu bitti. Sonu biraz nasıl yani dedirtip Niemans için başka şeyler düşündürüp onu düşündüğüm çizgide bulmamak şaşırtıcı olsa da keyifliydi. Karim’le beraber başka işler düşer hevesim tamamlanmasa da yazarın diğer kitaplarına merak uyandırdı.

Okumayı düşünenlerin hevesini kırmamak adına fazla ileri gitmeyip şunu belirtmek isterim ki görsel ile kitap çok başka. Filmi izlediği için kitabı okumamayı düşünüyorsanız bence okumalısınız. Zira ben de aynı düşüncenin örneği olarak filminin kitaba bağlı kalmadığını da belirtebilirim. Aslında filmi ikinci kez izlemek belki daha sıcaklaştırabilir ( benim gibi Jean Reno oyunculuğunu çok seviyorsanız),  kitaptan sonra ama hatırladığım kadarıyla bir çok detay ekranda yok. Okuyun derim. Yazarı diğer kitaplarında merak ettim bakalım onlar nasıl izlenimler sunabilecek bana…

“Kızıl Nehirler – Jean Christophe Grange” için 4 cevap

  1. Aslısın dedi ki:

    Filmden çok önce kitabı okumuştum, güzeldi bence de.

  2. Ahmet dedi ki:

    Filme bakarak aslında kitap yorumlunmamalı zira arası oldukça açık. Çoğu kişi filme bakıp yorumda bulunuyor ama bizzat Grange filmlerin kitapları kadar başarılı olmadığını söylüyor(Türkiye sitesinden videoyaya ulaşılabilir). Ama neticede Kızıl Nehirler polisiye olarak başarılı bir kitap.

  3. Tüy Kalem dedi ki:

    Kitap konusu gereği gerçekten güzel ve çok keyifle okunuyor. Ama benim gibi kitap sinemaya aktarıldı konusunu öğrendim büyüsü kalmadı okumasam olur hatasına düşünenler varsa (yenilemiş olsum 🙂 ) okusunlar derim. Ama hepimiz de aynı şeyi destekliyoruz kitap sevdiriyor kendini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir