Friday, February 14th, 2020

Kelebek – Henri Charriere

Eylül 28, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Başarılı  ne kadar kitap varsa sinemaya aktarılmış düşüncesi kesinleşmiştir bende. Yazarlık bir çeşit senaristlik görevi görmekte artık. Yada görsel alanda kullanılacak başarılı hikayeler ancak binlerce adet basılmış, birbirinden farklı dile çevrilmiş olarak evrenselleşmiş olunca başarılı oluyor. Aslında bu %100 başarının bir örneği de olabiliyor.

Bir çırpıda okunanlardandır Kelebek. Zaman zaman içinizi bulandıran, düşündüren, kızdıran, duygusallaştıran, acıtan, küfür sallayan yanıyla dahildir size. Fakat bu dahilin en önemli sebebi yazarın yaşadıklarını anlatmasıdır. (Hatta yaptığım kısacık araştırma da bunun bir olasılık olma ihtimalinden bahsedilmiş.) Küçük yaşlarda işlemediği bir suçtan dolayı ömür boyu hapse mahkum edilen Charriere’nin kürek mahkumluğuna geçişini ve yaşadıklarını anlatan hikayesidir. İnsanın tüm bu olanlara inanması ve iki üç adımlık hücrede, aklını kaçırmadan, popusunda taşıdığı tüple hayata tutunmaya çalışmasını hayretler içinde okuyor. En başından beri kaçma planları yapması, her türlü işkenceye dayanması insanı okurken yoruyor bir yandan da. Okuduğunuz karakterin dahilinde dolaşan beyinlerimiz yeter diyor ki yetmiyor yinede…

Henri Charriere kaçtıktan sonra Venezuela vatandaşı olup özgürlüğüne kavuşmuş ve sonrasında anlatmıştır denir Kelebek kitabını. Profesyonel bir yazar olmadığıda söylenir. Ama okurken samimi anlatım, cümle bütünlüğü ve zaten başarılı konusu ile rahatlıkla bağlıyor sizi. Mutlaka okuyun derim.

Türlü zorluğa rağmen hayatta kalmanın öyküsünün devamı da var. Banko. En kısa sürede  onuda paylaşacağım.

“Kelebek – Henri Charriere” için 2 cevap

  1. mehbup dedi ki:

    Etkileyici ve güzel bir kitaba benziyor.Anlatımından sürükleyici görünüyor.Sevgiler.

  2. Deniz dedi ki:

    Evet oldukça başarılı bir kitaptır. Bende çok severek okumuştum. Bankoyu da okudum. Ama bunun kadar başarılı değil. Okumasanda olur : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir