Saturday, May 28th, 2022

Kayıp Sembol – Dan Brown

Şubat 18, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Dan Brown benim kısa zaman önce tanıştığım kalemlerden oldu ve bugüne kadar okuyucularına sunduğu kitaplardan ikincisini okumuş olarak mistik havasını biraz sıkıcı buldum. Üstelik Robert Langdon’un Dan Brown’dan çektiği de cabası.

Yazarın dünyayı yeniden keşfetme, bilinmeyi ortaya çıkartma çabası ve olayların belli bir zaman aralığında geçirmesi tanıdık. Kahramanlar güçlü, saygın kişiler ve kesinlikle konu olan olaylar hakkında kısmen bilgililer. Üstelik yazarın ısrarla Robert’in başına iş açmayı sevmesi de biraz ilginç. Bu maddeler sıralandığında Da Vinçi Şifresi’nde ki keyfi bulamadım. Kitapların peş peşe okunmasının daha iyi olacağını söylemelerine rağmen yazarın kitaplarını okuyanlara sorup, ortak paydada buluştukları konu, konularının bağımsız olduğunu desteklemeleri ve  bende destekliyorum. Ortak payda Robert Langdon ve iyi ki dünya da : )

“Sır Düzen’in içinde gizli” cümlesinin aydınlanması ancak son birkaç sayfada oluyor. Peter Soloman, Katherine Solomon ve Robert Langdon taraflarında hiç umulmadık düşman sizi şaşırtıyor. Düşmanı tanıyamıyorsunuz ve açık vermiyor da yazar. Ama mason kelimesinden de onu açıklama süresinden sıkıldığınız zamanlarınız oluyor.

Kitap içinde Türkiye’den de bahsediliyor ve hapishane müdürü ile rüşvet pazarlığından. Aslında okumayanlar için çok detay vermek istemiyorum ama zaten ne oluyorsa her şey bu pazarlık sonrası başlıyor. Saflar belirleniyor. Baba oğul kutsal savaşı başlıyor ve geçmişi bugün ile on saatlik zaman diliminde öğreniyorsunuz.  Ve iyi bir macera romanı yazdığından emin oluyorsunuz her şeyi bildiğini düşünenlerden olmuyorsunuz. Baştan sona kötü dediğim bir kitap değil. Doğru ya da yanlış araştırılmış ve emek harcanmış bir kitap. Melekler ve Şeytanlar’ıda okuyacağım. Kısmen büyük bir sürpriz beklemiyorum. Keyifle okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir