Thursday, February 21st, 2019

İpekböceği – Robert Galbraith

IMG_0029Biliyorsunuz yazarımız tanıdık. Yani gerçekte okuduğumuz cümleler Robert Galbraith adıyla J. K. Rowling’e ait. Sırf bu yüzden Haryy Potter serisiyle kıyaslanmış birçok yorum okudum. Ama benim seriyi sevmem gerçekte Cormoron Strike ve Robin’den aldığım enerji. Zaten Haryy Potter serisini okumadım ve okuma isteğimde ne hikmetse bir türlü gün yüzüne çıkmadığı için kıyaslama yapma şansına sahip değilim. Seriyi takip edip bir sonra ki kitabı sabırsızlıkla bekliyorum çünkü sevdim.

Kitabımızın konusu daha önceki kayıplarından biri gibi düşünen Leonora’nın kocasını bulması için Strike’nin kapısını çalmasıyla başlar. Fakat Strike belli bir süre sonra basit bir kayıp olmadığını öğrenerek kayıplıktan cinayet kurbanına dönüşen yazarımız Owen Quine’nin katilinin peşine düşer. Fakat işi pek kolay değildir çünkü Owen basılmak üzere bitirdiği son kitabı yayın dünyasından birçok kişinin sırlarını ortaya dökecek olmasından kitabın basılmamış taslağını okuyan ya da kitabı bilen herkesi şüpheli konuma düşürmüştür ve çemberi daraltmak strike için kolay olmayacaktır. Tabi ki sonuçta katilin kim olduğunu öğreniyoruz ve Strike ile Robin’in bir sonra ki macerasının ne olacağını merak ediyorsunuz.

İkinci kitap ilk kitaba göre biraz daha durağan gelse de Robin ve Strike hakkında daha çok şey okumak istedim. Aralarında aşk olacak mı bilmiyorum ama birinin başlamak üzere olduğu diğerinin geride bıraktıkları çalkantılı birlikteliklerinden sürprizler bekliyorum. Bu arada serinin üçüncü kitabının adı Şeytanın Kariyeri olarak belirlenmiş. Toplamda kaç kitaptan oluşacak bilmiyorum ama şimdilik devam etmesi güzel.

Kitap kitaplığımda…

Serinin ilk kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir