Friday, July 12th, 2019

Heba – Hasan Ali Toptaş

hebaBazı kitaplar vardır ki sohbet arasında bile okunur kolaylıktadır. Bazıları ise dikkatli okumanıza rağmen geriye döndürür okuyucusunu. Heba ortaya karışıkgillerden. Gerçekle hayal arasında çok sık bocaladığım bir kitap olsa da keyifle okuduğumu söyleyebilirim.

Kitap Ziya üzerinden iki önemli duyguyu öne çıkartıyor. İyi olmak veya iyi olamıyorsa bile iyi olmaya çalışmak. Biraz karışık gelebilir ama hep böyle naif bir yanını buluyorsunuz Ziya’nın. Bana okurken verdiği his buydu ve o anlarda daha bir özgür olmasını isterdim. Biraz daha rahat olmayı hak ediyordu ya da geçmişinden gelen vicdanını biraz daha kolay teselli edebilmesini istemek geçti içimden. Geçmişte kalmış sonraları rüyalarında bile buluştuğu vicdanın sesi olan kuş hikâyesinde bile bocalamalarını okuyorsunuz.

Yazarın kaleminden çıkmış diğer kitaplarını bilmiyorum. Kurgusu güzel ve kesinlikle kendinizi vererek okunmalı türden bir kitap. İçinde Ziya dışında  sanırım en önemli bölümü Kenan ve Ziya’yla okuyorsunuz. Bir taşınma hikâyesiyle başlıyor her şey. Sonra farklı acılar farklı kahramanlar ekleniyor bir bir.  Okunası türden bir kitap ve yine de biraz karışık gelebilir.  Severek okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir