Wednesday, September 22nd, 2021

Hanımın Çiftliği – Orhan Kemal

Eylül 10, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yerli Kitaplar

Zaman değişmekte ve sık sık geçmişe bilet kesilmekte şu günlerde. Yeniden üretmenin daha kabul edilmesi gerektiğine inanıyorum. Başarıyı taçlandırmak kabul edilir ama şekli şemali şimdikine uymuyor nedense. Alışkanlık haline getirdiğim dönemlerimde okuduğum kitaplardan biridir “Hanımın Çiftliği “. Şimdi ekranda diye yeniden uyandırıldı. Şimdi hafanın bir günü konusu değiştirilmiş olarak ekrana yansıtılacak.

Ekrana yansıması kitaptaki gibi olmayacak. Yeniden şekillenecek mecburi biliyorum ama hani orijinal haliyle nasıldır diyenler için hemen paylaşayım.

Güllü bir şekilde ruhunda asilik olan biridir. Kemal ile aşk yaşamaktadır ama onu kaybeder. Onun öldüğünü kabul edince çiftlik sahibi Muzaffer Beyin yiğeni ile evlendirilmeye zorlanır. Onu kabul etmeyeceğini duyurur. Muzaffer Bey’in türlü işlerle birlikte gönül işlerini gören Gülizar’dır. Muzaffer Beyin Güllü’ye olan ilgisini fark edip onu Ramazan ile evlendirmek ister ama bu münkün olmaz. Bu arada Muzaffer Bey dürüst biri değildir. Köylünün topraklarına bir şekilde sahip olmuştur. Güllü ile olan ilişkisi onu biraz daha zor durumda bırakır. Sonra öldürülür ve Güllü çiftliğin hanımı olur.

Konusu itibariyle hemen hemen anlattığım gibidir. Eski zamanların en sevilen romanlarından biri olma özelliğini taşır. Kendi adıma çok severek okudum. Herkese kitaplığını katmalarını tavsiye edebilirim.

“Hanımın Çiftliği – Orhan Kemal” için bir cevap

  1. kayipsehirler dedi ki:

    hanımın çiftliği,okumadığım dizi ile birlikte okumak isteğim artan bir kitaptı..tavziye üzerine bu istediğim daha cok arttı..sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir