Friday, June 21st, 2019

Haber Türk ve Yeniden Kadına Şiddet

Günün bi vaktinde twitter hesabımdan sık sık yuhlama nitelikli cümleler döküldüğünü fark eder etmez ne olmuş ola ki merakımdan baktığım twetlerin Haber Türk gazetesinin sürmanşetiyle alakalı olduğunu fark ettim. Tepkiler çığ gibi büyümüştü. Sessiz kaldım ve herhangi bir twetleme olayına girmedim. Sırtında bıçak hayatını kaybetmek üzere olan kadın resminin pek iç açıcı olmadığını, hani kana şiddete bakamayan birileri için oldukça rahatsız edecek türden olabileceğini söylemeye gerek bile olmadan bana dikkat çekiciliği bakımından çok etkileyici geldi.

Tepkiler ve kabul etmemeye bağlı yuhlamalar karşıt görüşlerimizin çarpışması sonucu her zaman olacaktır. Bunlara hiç şaşırmıyorum ama atladığımız bir çok şey olduğunu da düşünüyorum. O kadını o hale getiren Şeyi…  Neyden rahatsız olduk ki biz? Sırtında bıçak olan bir kadından mı? Sırtı açık bıçaklı bir kadından mı? Yine şiddete maruz kalmış ve her geçen gün herhangi bir gazetenin sayfalarına konu olan bir kadın daha olmasından mı? Şiddetin her geçen gün çeşitli sebeplerden dolayı artarak devam etmesinden mi? Sanırım sorular peş peşe sıralanabilir ve konu uzayıp gider.

Yani ne kadar duyarlı milletmişiz de benim haberim yokmuş. Demek ki istersek istediğimiz bir konu üzerinde milletçe yoğunlaşıp o olayın üzerine gidebiliyormuşuz. Abartmayı seviyoruz. Sanılmasın ki fotoğraf beni de rahatsız etmedi. Tabi ki etti. Ama insan olarak, kadın olarak çok da etkiledi. Bakar bakmaz ilk aklıma gelen kuzucuğu var mıydı oldu? Yine biri bir kadının yaşama hakkını elinden aldı. Sahici duygular içinde hüzünleniyorum. Her gün ya da hemen şu dakika bir kadın tecavüze uğruyor, satılıyor, değiştiriliyor erkenden evlendiriliyor. Ne olur biraz da sesimiz buna çıksın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir