Friday, January 14th, 2022

Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom

Irvin D. Yalom sen ne kadar da sevdiğim bir yazarsın…

İlk tanışıklığım Nietzsche Ağladığında kitabıyla olmuştu. ( Yanlış da hatırlıyor olabilirim.) Sonrasında ise bir bir dilimize çevrilmiş kitaplarını alıp okumuştum.  Hala en çok özlediğim, elime alıp bakma isteğimin çıktığı kitaplarımdır Yalom’un kaleminden çıkmış olanlar. Özlerim ve onları kitaplığımda görmekten mutluluk duyarım. Tüm bu güzel duygularıma rağmen ilk defa bir kitabına geç kalarak gittim. Sonuç; mutlu son, okudum.

Kitaba geç kalınca ister istemez orada burada okuyucu yorumlarına, booktuber yorumlarına denk geldim. En başından kitabın içeriği hakkında bilgi sahibi olmanın bir soğukluğu olmuş olmasına rağmen bir çırpıda okudum ve genel okuyucu yorumlarına katılıyorum. İçinde ki ölüm vurgusu yer yer sıkıcı olabiliyor. Kitap Yalom’un ölüm üzerine konuştuğu kişilerle edindiği tecrübelerden oluşuyor. Bazı örneklerden etkilenebilir ya da o karakterleri yakından tanımayı isteyebilirsiniz.  Genellikle bu tür kitaplar kişiye kendisini sorgulatır ya o bakımdan yaşsal olarak altmışlı yıllarımda olsam belki okumak istemeyebilirdim.   Yine de şimdi ki yaşımı ve ölüme yakın olma duygumu düşündüğümde kasvetle karışık garip bir ruh haline büründüğümü söyleyebilirim. Tabi ki ölüm hayatın gerçeği yok saymak mümkün değil ama özellikle belli yaşa geldiğimiz için kaçınılmaz son vurgusu bana itici geliyor.

Sonuç olarak kitabı okudum ve net olarak diyebilirim ki çok daha mükemmel kitapları var ve  yazarın okuduğum ve blogda paylaştığım diğer kitapları hakkında aşağıda ki linkleri kullanabilirsiniz.

Nietzsche Ağladığında için buradan

Her Gün Biraz Daha Yakın için buradan

Divan için buradan

Annem ve Hayatın Anlamı için buradan

Aşkın Celladı için buradan

Bugünü Yaşama Arzusu için buradan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir