Wednesday, November 21st, 2018

Gündelik Gibi

Kısalmaya başladığı an, zaman aynı olsa bile mantıkta sapmalara sebep olduğundan kışlar, sanki ömrün daha çabuk tüketildiği izlenimi sunar. Yani ben öyle düşünürüm. Detaylar karanlıkta kalır ve mum ışığının insan bedenine yansıyan mükemmellik varsayımı gibi silici görevi gördüğüne de inanırım. Belki birçok kişi gecenin gündüzden daha çok yaşanmasından uzaklaşırken kıştan, ben sebepsiz severim.

Değişimdeyim çünkü kışın saklayan detaylarını gündüz gözüyle incelemeyi özlemişim. Bu bir çeşit beslenme şekli de olabiliyormuş yani. Aslında şöyle ki az önce hiç incelemediğim kadar birini inceledim. Işık yüzünde belirince kış dönümünün artık kendini daha sıcak zamana bırakması gerektiği hissine kapıldım. Duygusallık çöktü ve biraz daha komiği gözlerimde ki nemi belli etmeme çabasına girdim. Aklımdan geçen şey bizi mutlu eden şeylerin yeterince şımarttığı…  Belki sıkıntılar içerisinde birileri vardır; ama düşünün ki tüm o dertler arasında doğacak ufacık bir şey de vardır.  Belki de yeterince şımartmayan bizizdir kendimizi. Belki de kendimizi tebrik etmemiz gerekiyordur ve sık sık ağzı kulaklarına kadar sırıtan yüz ifadesini kullanma ihtiyacımız oluyordur. Uygulanmışı bu cümle sonundadır. : D

Uzamaya başladığı an, zaman aynı olsa bile mantıkta sapmalara sebep olduğundan yazlar, sanki ömrün daha çok uzadığı izlenimi sunar. Yani ben öyle düşünürüm. Detaylar ışıkta kalır ve mum ışığının mükemmellik varsayımına hiç ihtiyaç yoktur. Belki birçok kişi gündüzün geceden daha çok yaşanmasından sever yazı ve ben onu da severim. Sonuçta her şey düşüncelerimizden.

Şu bir gerçek ki çizgiler ve her detay ışık altında saklanılmadığı gibi yalan kavramını da azaltıyor.  Günün sözü son cümlemiz olsun.

“Gözleri etüd ederim hep, bana kelimelerden daha çok şey söylerler. Bütün dostlarımın harikulade gözleri vardır. İçinde yaşadığım karanlık kafesi aydınlatan tek şey, onların gözlerindeki parıltıdır.” Franz Kafka”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir