Monday, March 18th, 2019

Guguk Kuşu – Robert Galbraith

guguk kuşuDetektiflik hikâyeleri iyi kurgulanırsa okuması en keyifli kitaplardan birine dönüşür. Çünkü iz sürmek, tahmin etmeye çalışmak okurken ekstra zindelik kazandırır insana. Guguk Kuşu okuması çok keyifli ama vay canına ters köşeye yatırdı diyeceğiniz kitaplardan değil bence baştan söyleyeyim.

Hikâyemiz karlı bir gecede şöhretinin zirvesinde ki güzeller güzeli Lula’mızın evinin balkonundan düşüp yere çakılıp hayatını kaybetmesiyle başlar. Genel kanı intihar ettiği yönünde olsa da bazıları bu meselenin altında başka şeyler olduğunu düşünür ve soluğu Cormaron Strike’nin yanında alır. Strike kendine has bir adamdır ve ne özel hayatı ne de daha önceleri başarıyla devam eden meslek hayatı istediği gibi gitmemektedir. Yeni bir hayat deneme çabasında iken hiç beklemediği anda gelen iş teklifine çok sıcak bakmamasına rağmen kabul eder. Tam da bu sıralarda hayatına yeni asistanı Robin girer. Sonrasında da Lula ilgili detaylar ve o gece ne olmuştura cevap ararsınız.

Guguk Kuşu daha önce okuduğum bu tarz kitaplara güzel bir örnek olsa da en sevdiklerimin arasına girecek kadar başarılı değil. Temponun bir türlü artmaması, uzun uzun anlatılan tasvirlerin olması okuyucunun dikkatini dağıtması sebebiyle zayıflaştırmış kitabı. Ayrıca bu kitap ilk çıktığı dönemlerde sessizce raflarda satış için beklerken yazarının kullandığı müstear isminin deşifre olmasıyla daha dikkat çekici olmuş kitaplardan. Biraz da bu ilgiyi gerçek sahibi J.K.Rowling’e borçlu. Şimdilik Guguk Kuşu ile anlatabileceklerim bu kadar ama kitabın hemen devamını İpek Böceği’nde bulacakmışız. Belki karakterlerimizi o zaman daha çok severiz. Kitap kitaplığımda, keyifle okumanızı dilerim.

“Guguk Kuşu – Robert Galbraith” için bir cevap

  1. […] ilk kitabına buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir