Wednesday, October 5th, 2022

Gölgesizler- Hasan Ali Toptaş

Bazı kitapları anlatırken zorlanabiliyorum çünkü o kadar çok detay geçiyor ki neyi, ne kadar, nasıl anlatmalıyım kararsızlığı yaşıyorum. Bir fazlasını söylesem tüm büyü bozulacakmış bir kelime azını anlatsam anlaşılmayacakmışım gibi geliyor. Gölgesizler kitabı iş anlatmaya geldiğinde bana az önce ifade ettiğim duyguları veriyor. Umarım keyifli bir yazı dilini oluşturabilirim. Hadi bakalım kitapla devam edelim…

Gölgesizler şimdiki zaman ile geçmiş zaman arasında gerçeklik ile hiç olmamışlık arasında gidiyor. Bir sürü başkarakter bir sürü başkarakter rolünde yan karakter bulunuyor kitapta.  Kurgu yer yer kafa karıştırıcı olabiliyor ve okurken tamamiyle kendisine ait olmanızı ister kalitede.  Bu arada tüm kurgunun başkahramanı zaman her şey onun tekelinde gerçekleşiyor. Mesela birçok karakterimiz kayboluyor. Önce Berber Nuri, sonra şehirli berberimizin çırağı, güvercin, siyah at, muhtar…  Sonra yazarımız da nerede, kiminle ve kimin şekliyle karşımızda olacağı hiç belli olmadan gerçeklik ile geçmişin kurgusuyla akıp gidiyor. Her şey bir berber dükkânında başlıyor ve köydeki olaylarla biraz geçmişte biraz gelecekte biraz da yazarın ta kendisi olarak varlık yokluk konusu işliyor.

Gölgesizler aynı zamanda sinemaya uyarlanmış kitaplardan. Ben izlememiştim ama artık ilk fırsatta filmini de izlemek istiyorum. Bakalım bu ne zaman olur bilmiyorum ama izledikten sonra belki yazının altına not olarak eklerim. Kısmet.  Kitap okunası güzellikte ve az biraz ilgiyle okuduğunuzda sizi memnun edecek kalitede. Ben okudum ve kitaplığıma ekledim. Sizin de keyifle okumanızı dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir