Friday, December 14th, 2018

Gizli Anların Yolcusu – Ayşe Kulin

Kasım 29, 2011 by  
Filed under Kütüphanem, Son Eklenenler, Yerli Kitaplar

 

Ayşe Kulin! Dili ve sarmalayıcılığı bakımından okuyabildiğim ender yazarlardan. Çünkü okumak ve çok okumak arasında kitaba başladığınız an iç güdüsel bir keşif ve ilerleyen sayfalarda biliyordum duygusu cümlerde hemen doğru adres buldurabiliyor. Onun için bu duygunun olmadığı ya da hemen olmayacağı kitapların  isimlerine saygım, onları takibimle devam eder. Ayşe Kulin, bu anlamda bağlı kaldığım ama Gizli Anların Yolcusu’nda bu da neydi! dediğim bir olaya dönüştü.

Aşk! İçinde nelerin barındırdığını ve hangi duygularla nerede nasıl başlayacağını bilmediğimiz şey. Önemli. Varlığının pozitifliği ve insana her şeyi yapabilirsin motivasyonunu sağladığını bildiğimiz gerçek. İlla ki aşk  hayatımızda en çok olmasını istediğimiz şey…

İlhami! Kitabımızın baş kahramanı. Zor zamanlar yaşamış ve hayatının kontrolünü bir noktada kaybetmiş adam. Sonra yeniden başlayabilmek için gerekçeleri olan biri haline dönüşen insan. İşte kitabı eleştiri noktam tam burada başlıyor. Sorun aşık olduğu insan değil  ona olan duygularının ağırlığını yeterince verememiş olması.  Balkon demirlerinin onları ayıran soğukluğunda birbirlerinin sıcaklığını hissetmelerinden başka  kavuşma anını veren duygu bulamadım kitapta. Mesela daha çok anlatsın isterdim. Eda, Handan Bora ve İlhami arasın da bir kapanış olacaksa İlhami’nin bunu daha avaz avaz bağırarak utanır gibi saklamadan yapmasını ister, hiç olmazsa Bora tarafından daha sahici duygular verilmesini isterdim. Çünkü kitabı okuduğum tüm süre boyunca hem Eda’dan hem Bora’dan İlhami’ye dürüst olmadıklarının sinyalini almıştım. Sonuçta da hiç şaşırmadım. Eğer kitabın  mesajı cinsiyetleri ne olursa olsun aşka sahip iki insana sahip çıkmaksa iki insanın aşklarına sarılışını okumak ve toplum baskını umursamadıkları el ele çıkılan bir yolculuğu okumayı daha çok isterdim.

Kitap kolay okunur ve bağlıyıcılık bakımından sizi çabucak saracağından bir günde bile okuyup bitirebileceğiniz türden. Zira ben eleştirsem de konunun içinde kayboldum ve iki günde bitirdim kitabı. Şimdi Ayşe Kulin’in diğer kitapları arasında kitaplığımda…

“Gizli Anların Yolcusu – Ayşe Kulin” için bir cevap

  1. kitapdunyam.com dedi ki:

    ………….

    Yorum sansürlemek ya da değiştirmek hiç sevmediğim şeydir ama bu mesaj için izin aldığınızı hatırlamıyorum. Reklam için emri vakiniz hiç hoşuma gitmedi, bilginize.

    tekrarlamamanızı rica ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir