Sunday, December 16th, 2018

Gerçeğini Yaşamadan

Ekim 20, 2010 by  
Filed under Şah-Mat, Son Eklenenler

Karışık, merakla beklediğim sonuçlarımı bugün aldım. Ağustos ayından bu yana bedenimde ki misafiri ağırlıyordum. Yeri itibari ile teşhis etmek zor, emin olmadan adım atmak mümkün olmadığından süreç biraz yavaş geçmek zorunda kaldı. Ağrı yaptı, sızladı, zaman zaman elime geldi ama ben onunla gül gibi geçinip gittim. Arada melankoli ruh hali sardı ve kanser adının yeniden geçmesi halinde beni ne bekler sorununu okuyup durdum. Temizim. Böyle bir mücadeleye girmeme gerek kalmadığı için oh çekmedim dersem yalan olur. Farkında olmadan kafamın içinde ne kadar yer tuttuğunu rahatlayınca anladım. Fakat bazılarımız yansıtmamaya çalışsa da kafalarının bir bölümünü sağlam kalan memelerine ayırmak zorundalar. Tüm bu telaşlar için de gördüğüm ve sohbetiyle beni arada güldüren arada düşündüren hemcinslerime mücadeleleri için sabır diliyorum.

İşin benden yana olan kısmı artık zamanla, uygun şartlarda çözülecek. Sizde benim için geçmiş olsun dileklerinizi içinizden geçirebilirsiniz. Fakat bugün doktoruma ve bana bu süreçte yardımcı olan herkese teşekkür ederken bir cümle ile şaşkınlığımı gizleyemedim. Dünya sıralamalarındaki oranını bilmiyorum ama Türkiye’de tüm kanser türleri arasında meme kanseri %23’ lik dilimden de daha fazla tek başına yer kaplıyormuş. Rakam gerçekten bu tür için çok yüksek. Yani belli bir yaşla alakası olsun olmasın, her kadın potansiyel olarak risk taşır hale gelmiş görünüyor. Tabi ki insanın kendisi ile barışık olması ve kontrolleri ihmal etmemesi gerekiyor. İnanın her gün okuduğumuz erken tanı hayat kurtarır sözü çok gerçek. İşin garibi eğitimli ya da eğitimsiz artık neye göre değerlendirilecekse birçok insan bazı şeyleri ifade etmeye çekiniyor. Meme demeye bile çekinen bir toplumda erken tanı ve gereklilikleri hakkında daha çok duyuru yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Birde mamografi denilen şeyin çok kolay ve acısız olduğunu bilmek psikolojik rahatlık sağlar belki. Ve her şeyden önemlisi regl dönemlerinizin bitiminden sonra kendi kendinizi muayene etmek ücretsiz, sağlığınızı garanti altına alan bir diğer hizmet türüdür. Korkmuyorum, çünkü kontrolümü yapıyorum.

“Gerçeğini Yaşamadan” için bir cevap

  1. Vildan dedi ki:

    Dediklerine sonuna kadar katılıyorum .. Gecmişş gitmiss geride donmeyecek olmasini diliyorum .. Kadın arkadaşlara, İstanbul da olanlar için ozellikle Belediyenin KADIN SAGLIK Merkezlerinde memografi dahil herşeyin ücretsiz yapıldığını iletmek isterim ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir