Tuesday, November 13th, 2018

Gazi ve Fikriye – Hıfzı Topuz

Ağustos 28, 2015 by  
Filed under Son Eklenenler

gazi ve fikriyeGazi ve Fikriye son derece yalın bir dille yazılmış aslında aşktan daha çok milli mücadele yıllarını ve Osmanlı’nın son dönemlerini anlatan kitaptır. Ayrıca Atam’ın ailesi ve yakın arkadaşları hakkında bilgiler edinebiliyor ve daha çok detay öğrenmek istiyorsunuz. Kişisel olarak kendime aldığım notlar oldu çünkü çok daha fazla detay öğrenme isteğim oldu. Fakat tüm bunları bir yana koyup ben Fikriye’ye dönmek istiyorum.

Kitap bitince ben bi rahatsız oldum. Kadın olarak kızdım yani. Fikriye’yi hissetmek bir yana Atam’ın kuracak birkaç cümlesi olmamış olmasına şaşırdım. Tabi ki tarih her daim kocaman bi bilinmeyen. Her şeyi her detayı bilmek hele hele milli mücadelenin en yoğun olduğu dönemler de Leyle ile Mecnun aşkı beklemesek de hiçbir şey olmamış gibi birini görünmez kılmak da rahatsız ediciydi. Birini kayıtsız şartsız hiçbir beklentiye girmeden sevmek ve sonra hasta yatağında bile yüzünü görmeden ölmek… Ölümüne sevmenin en güzel örneklerinden bence…

Kitap severek okunacak güzellikle. Ben oldukça keyif aldım. Üstelik merakımı da tetikledi. Tüm detayları bilen birinden uzun uzun dinlemek isterdim ya da bir şekilde o günleri izleyebilmek.

Şimdilik bu kadar.

Kitap kitaplığımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir