Saturday, October 23rd, 2021

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles

Fransız Teğmenin KadınıKitabı elime alır almaz ne haber John uzun süredir ayrıyız ama yeterince özledik birbirilerimizi havasında kitaba başladığımı söyleyebilirim. Bazı kalemler var ki mutlaka özel bir bağ kurulmuş oluyor ve yazar bu bağı daha da kuvvetlendirecek eserleriyle kesinlikle doğru tercih duygusunu desteklediğin de çok daha kolay okunup kitaplığınızda ki yerinizi almış oluyor. Fransız Teğmenin Kadını üzerine yoğunlaşmaktan bi hayli keyif aldığım kitaplardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kesinlikle çok daha önce okumalıymışım da kısmet bugüneymiş napalım…

Kitap için en doğru cümle nasıl olmalı ya da size ne kadar anlatabilirim tam bilemiyorum. Her şeyden önemlisi alternatifleri olan sonu olması oldukça dikkat çekici olduğu gibi Sarah gibi anlamakta zorluk çekeceğiniz karakterimiz var. Biraz kızabilir, biraz nasıl yaniye düşebilir ve bir dönemin ahlak inancına rağmen farklı bakan cesur kadını çok sevebilirsiniz. Kitaptaki birbirinden bağımsız diyebileceğimiz üç farklı son hakkında birazdan yazacağım ama Sarah adlı hanım kızımızı tam anlamıyla çözemediğimi belirteyim. Charles ise bu romanın her şekilde kaybeden adamı. Ana karakter ve süreç Charles üzerinden ifade ediliyor gibi olsa da kesinlikle Sarah baş başkahramanımız. Hatta bu noktada kitabı özelleştiren başka bir detay daha paylaşmam gerekirse yazarımızın kendi kalemiyle yazdığı karakterle yazı içinde nasıl hesaplaştığını ve karakterinin kendisini dinlemediğinin eleştirisini okuyorsunuz. Birçok kalemden farklı olarak yazarımız olaylara dâhil ve zaman zaman başka bakabiliyor.

Charles kafası karışmış, yetiştiği topluma ve düzene tam olarak uyum sağlayamayan adamımız. Evlilik yolunda verilmiş sözü var ve kendisini geleceğe karşı hazırlamaya çalışıyor. Yakışıklı da ve dönemin asillerinden. Yaptıkları ile yapmak istedikleri arasında farklar var. Giderek fakirleşse bile çalışmak gibi bir kavrama sahip değil. Aldığı kararlara göre kendisini bekleyen farklı sonları var Charles’in ve siz istediğinizi seçebilirsiniz.

Birazdan spoiler içeren paragrafa başlayacaksınız isterseniz doğrudan bir sonrakine geçiniz 🙂

İlk finalde Charles nişanlısı ile evlenir, çoluk çocuk sahibi olur ve iş hayatına atılır. Sarah’a ne olduğunu bilmez. İstediği gibi olmasa da kendince mutlu bir hayat yaşar. Diğer finaller de yazarımız yan karakter olarak devreye girer ve ikinci finalimizde ilkinin aksine Charles nişanı bozar. Sarah Charles’i terk edip gitmiştir ve yıllarca Charles onu arar. Sonun da tabi ki Sarah’ı bulur ve Sarah kendini sanata adamış ve bu durumdan mutlu yaşıyordur. Charles ile olan birlikteliğinden çocuğu olmuştur ve sonunda tekrar bir araya gelir mutlu yaşarlar. Son finalimiz ise ikinci finalle bir derece doğru orantılıdır. Charles Sarah’ı yine bulur çocuğu olup olmadığı konusunda fikrimiz yoktur ve Sarah Charles’e oldukça soğuk davranarak yeniden onunla birlikte olmak istemez. Charles de nişanı bozup Sarah’ı aramaya devam ettiği dönemlerde yaşadığı Amerika’ya geri döner.

Alıştığımız bildiğimiz kitaplar gibi değil. Ya da sadece içinde aşk geçer diyemeyeceğimiz kitaplardan Fransız Teğmenin Kadını kitabı. Zira John Fowles gibi başarılı yazardan bahsediyoruz. Kitap boyunca Sarah’ı anlamakta zorluk çeksem de için de yine varoluşçuluk duygusunu bulacaksınız. Ayrıca birçok bölüm de geçen epigrafik paylaşımlar şiirler de kitabı oldukça zenginleştirmiş. Kesinlikle son zamanlarda okumaktan çok keyif aldığım, kitaplığıma katmakta geç kaldığım için hayıflandığım romanlardan biri oldu. Okuyunuz efendim kesinlikle okuyunuz. Kitap kitaplığımda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir