Tuesday, October 26th, 2021

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Nisan 20, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Yüz temel eser sıralamasına alınan, sinemaya aktarılmış ve konusu ile çok başarılıdır övgüsü alan benim ise nasıl yani şaşkınlığı yaşadığım kitaplardandır. Okumak ve okuduklarınız üzerinde fikir sahibi olabilmek tabi ki önemlidir; ama hayallerinin peşinde gitmek için her şeyi göze almalıyız, arkadaşlıklar zor bulunur ve bizim için çok değerlidir mesajı vermek ve olayları büyüteç eşliğinde ifade etmek sıkıyor tabi. Gerçek dünya da olabilecekleri gerçek hikâyeler eşliğinde ifade etmek önemlidir bence.

İri yarı insan tasviri yapılsa da benim için dev olan Lennie, Lennie’nin aksine çıtı pıtı adam olan George’nin hikâyelerini anlatır kitap. Para biriktirerek hiç kimsenin emri altında çalışmamak George’nin, dev yapısına rağmen çocuksu saflığıyla evinde tavşan bakmak isteyen Lennie’nin gerçekleştirmek istedikleri hayalleridir. Olaylar hızla akıp gider ve arkadaşlardan biri diğerinin iyiliğini düşündüğünden onu öldürerek kitapta sonu okursunuz. Aslında olayların gelişme bölümü yumuşak hissi hobisi, sevme güdüsüyle farkında olmadan öldürebilme kuvveti ile Lennie’dir.

Bu kitap benim kitaplığıma kattığım kitaplardan değil heyecanla beklediğim başka bir kitabın yerine gelerek yanlış anlaşılma sonucu bulduğum bir kitaptır. Özellikle tercih ettim diyemem. Bahaneyle ne anlatıyor merakım kalmamış oldu bu iyi tarafı. Size şu sebepten dolayı tercih edin ya da etmeyim diyemem ama okuyucu yorumlarına bakın derim yinede…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir