Tuesday, December 7th, 2021

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın – Can Gürses

Şubat ayının hemen başında Kitapyurdu siparişime son anda eklediğim Can Gürses kitabını bu ay içerisinde okumak gibi bir fikrim yoktu.  Çünkü daha önceki alışverişlerimden beklettiğim kitaplarım vardı ve öncelik sıralamam çok başka olmasına rağmen En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın okundu.

Kitap bir gün üzerinden aile yemeği ortamında geçiyor. Bu yemeğin mimarisi Edibe Hanım. Uzun yıllar önce ülkesini inandıkları için terk eden kızı Koza’nın ülkesine dönmesinin şerefine veriliyor. Masa da Edibe’nin en büyük oğlu Korkmaz, Yılmaz ve Hicaz ile birlikte Korkmaz’ın karısı ve çocukları, Yılmaz’ın ayrı oldukları için annesiyle yaşayan oğlu ve sevgilisi, Hicaz’ın eşini kaybettikten sonra babaannesiyle büyüyen kızı ve Hicaz’ın kız arkadaşı da bulunuyor.   Birbirinden farklı yemekler sırayla masaya gelirken bahsettiğim karakterler sıraları geldikçe ailelerini, kendilerini, gördüklerini, hissettiklerini anlatıyor. Hepsinin başka bir anlatışı hepsinin kendini haklı görür bir yanı var. Bu anlamda en çok Kor’u sevdim galiba.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın kitabı oldukça genç bir kalemden çıkmış olmasına rağmen belirtmeliyim ki oldukça başarılı. Şahsen sıkılmadan merak ederek kendimi masanın ortasında hissederek okudum.  Can Gürses’in bu anlamda yolu oldukça açık bence ve kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız güzellikte olan bu kitap kitaplığınızda olmayı hak ediyor. Ben keyifle okudum. Umarım sizde keyifle okursunuz.

Kitap kitaplığımda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir