Wednesday, September 22nd, 2021

Eldivenler Hikâyeler – Murathan Mungan

Ekim 10, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yerli Kitaplar

Türk yazarlar listem  pek kabarık değildir. Okumayı seven beni bilen arkadaşlarımın telefon edip almadıysan  sana şunu alıyorum demeleriyle sahip olurum bazı kitaplara. İçlerinde sevindiklerimde olur getir bir bakalım neymiş dediklerimde. Ama Murathan Mungan benim için ayrıcalıklıdır.

Henüz oldukça yenidir “Eldivenler Hikâyeler” Mungan’ın. Eylül ayının hemen başında raflara dizilmiştir. Açıkçası çok çalışkan, çok yönlü biri olduğunu bir kez daha sergileyebilmiştir. Üretkenlik bakımından hiç sıkıntı çekmeyenlerden. Uzun soluklu yanını seviyorum ama hayatın kırıntılarına yaptığı gözlemlerle dokunan, sahiplenici, duruma göre anaç, bazen genç deneyimsiz, erkeklerden nefret eden, kadınlara acıyan ya da taçlandıran düşünceleri müthiş leziz bir deneyim sunuyor. Yalın ve akıllı olan cümleler sık okuyan ve okumak işini çabucak bitirenler için önemli bir detaydır da ayrıca..

İçinde “Eldivenler, Ansızın Her Şey, Kaset, Yaz Gibisi Var mı? Kötü Adamla Kötü Kadının Aşkı Üzerine Küçük Bir Film, Krep’in Duvarı, Islık, Çarpışma, Tabut ve Geçici Kesinlikler” isimlerini verdiği on hikâyesi vardır. Hepsinde kesin bir gözlem ve sonrasında kaleme alındığı izlenimini sahip oluyorsunuz

Bir sonra ki Murathan Mungan kitabı konusu itibariyle nasıl olur bilmiyorum ama uzun soluklu bir kitap gelmesini bekliyorum. Kendisi yeniden diyene kadar sabırla bekleyeceğiz. Benim için keyifli ve on üzerinden değerli bir kitap. Sizin ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir