Sunday, July 3rd, 2022

Eğreti Gelinler – Şükriye Kozalı

Ocak 21, 2010 by  
Filed under Kütüphanem

Ergen erkek gençliğine sunulmuş tecrübeli kadınlar. Günümüzde son derece çirkin gelse de yıllarca birçok ana oğullarına yol yordam göstersin diye bu kadınları tutmuşlar. Yani kendilerinin eğitemediği erkekleri eğitsinler düşüncesiyle.  İyi erkek nasıl olur, evine nasıl bakar, kadınına nasıl koca olur öğrensin istenirmiş. Daha mutlu olsun diye dadı adıyla, hayatı öğrensin diye kapatma tarzıyla Osmanlı’dan günümüze 1930 yıllarına kadar süren bir gelenekmiş.  İlginçmiş.

Kitapta bunların özetidir. Zengin bir ailenin genç oğlunu yetiştirsin, onu evliliğe hazırlasın diye artık yapmamaya yemin etmiş Kostak Emine ‘nin hikâyesi.

Kitap Denizli’de geçer. Konu ile kısa bir araştırma yaptığınızda da Denizli iline ait eski bir gelenek olduğunu öğreniyorsunuz. Fakat eğreti gelinler hiç evlenemez, çocuk doğuramaz ve âşık olamazlarmış. Çünkü sadece küçük bir bohça ile çağrıldığı eve gider, orada bakılır, işinin bittiği düşünüldüğünde ise başka birinin evine yollanırmış. Ancak tecrübesine rağmen güzellikleri tükenmeye başladığında eğreti gelinlik yaptığı gençlerden birinin himayesinde, istenilmesi durumunda kalabilirmiş. Böyle bir hayat yaşar, insanlarda bunu doğal karşılarlarmış.

Şükriye Kozalı’nın kaleminden de dökülen bu tür bir konudur. Kostak Emine’nin parasızlıktan son işim diye kabul etmek zorunda kaldığı ve sonunda aşık olarak aşkına kavuştuğu hikayesi. Konusu ilginç geldiği için okuduğum sevdiğim kitaplardan. Kitap sinemaya da aktarıldı. Filmini de izledim ama kitapla kıyasladığınızda kitap çok çok başarılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir