Sunday, July 3rd, 2022

Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Ocak 19, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

İç sesin eşlik ettiği, dokundurmaların olduğu harika bir şizofreni hikâyesi. Kitabı okumaya başladığınız an itibariyle içine dâhil olabildiğiniz kitaplardan. Sonunu, sonuna kadar okumadan anlayamadığınız türden.   Tek kelime ile mükemmel bir kitap.

Chuck gerçekten zeki bir kalem ve bu yüzden kitaplarında zekânın kokusunu alabiliyor ve bu kokuyu kendinize döndürebiliyorsunuz.  Belki de bu yüzden on yıldır insanların hayatına dâhil olan ve sözleriyle düşündürebilenlerden.  Hikâyenin içine dâhil edilmiş cümlelerin aklınızda kalıp sizi etkisi altına alabilecek kadar başarılırıdır. Dünya geneline bakıldığında da örneklerine çok kısa sürede girebilmiştir. Kitabın içinden kendime ayırdığım sözler de var tabii ki. Genel olarak keskin bir dönüş sağlamasa da düşündürdüğü için çekincelerimi kabul edilir yapmıştır. Kendime seçtiklerim arasında;

“Sonra bir şeyler oldu, kendimi bıraktım.

Eğer ne istediğini bilmezsen, bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş.

Sizler özel değilsiniz, sizler güzel ya da eşi benzeri olmayan kar tanesi de değilsiniz, sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, bindiğiniz araba değilsiniz, kredi kartlarınızın limiti değilsiniz,
sizler her şey gibi çürüyen birer organik maddesiniz. Hepimiz aynı pisliğin lacivertiyiz.”

Jack her zaman olmasını dilediği kişiliği yani adıyla Tyler’ı içinden gün ışığına çıkartmasıyla olaylar başlar. Marla ile de bu arayışları için gittiği kanserli hastaların dayanışma günlerinden birinde tanışır. Her şeye ya da her hangi bir nedene bağlı olarak duyulan itirazın acı ile kontrol edilebileceğine inanır ve bir akşamda dövüş kulübünün temeli atılır.

Kendi adıma çok başarılı bulduğum bu kitap sinemaya aktarılmıştır.  Kitaba neredeyse tamamen bağlı kalınmıştır. Okunup izlendiğinde birbirine yabancılaştırılmamış ender eserlerden. İzlemeden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim. Konumuzla alakası olmasa da filmde Edward Norton performansı on üzerinden ondur.  Çok beğendiğim nadir kitaplardan okumanızı dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir